Låssystem KABA experT
Produktbeskrivning
Kaba experT och Kaba eolegic
KABAs låskoncept omfattar både mekaniska (Kaba experT) och elektromekaniska (Kaba elolegic) låscylindrar som kan integreras i samma installation. Låscylindrarna är baserade på samma mekanik, vilket gör att en Elolegic nyckel även kan användas i en experT låscylinder. En experT nyckel kan enkelt uppgraderas med ett chip för att fungera i en elolegic cylinder. Försvinner en nyckel kan den lätt tas ur systemet med en programmeringsdator och även med programmeringsnyckel eller kort. En nödnyckel finns även som kan öppna låset om t.ex inte batterierna byts ut i tid efter ljudvarning. Elektronikenheten drivs med batterier detta gör att kabeldragning till dörren ej behövs
KABA-nyckel
Kabanyckeln är genom sin speciell utformning extremt användarvänlig. Istället för vassa kanter som sliter på cylindern och i fickan har Kabanyckeln precisionsfrästa delningar i nyckeln. Denna speciella teknologi gör att nyckeln får en mjuk och fin gång i cylindern. Patent på nyckel och cylinder till 2021
Det faktum att kabanyckeln dessutom är vändbar innebär att det inte har någon betydelse åt vilket håll man vänder den när man sätter den i cylindern. Detta innebär att nyckelns livslängd fördubblas i och med att man bara använder ena halvan av nyckeln vid varje öppning eller låsning av cylindern.
KABA-cylindern
Kabas cylindrar är ett litet under av precisio, som är utvecklade för att tillfredställakundernas speciella säkerhetsbehov. Med Kaba experT erbjuder vi en cylinderserie som är anpassad till de flesta låshus på marknaden. Gemensamt församtliga Kaba cylindrar är den tekniska precisionen som ger cylindern mycket högt dyrkmotstånd och lång livslängd.
Kaba kvalitét rakt igenom
Frågan är om det finnsnågon låscylinder medhögre kvalitet än Kaba experT? Vi har genomförtett test där mekaniken låsesoch låses upp, om och om igen - över 1 miljon låscykler, det är tio gånger så många som krävs för att uppnå försäkringsbolagens högsta klass. Det betyder också att du kan låsa och låsa upp din dörr cirka 27gånger om dagen i 100 år utan att cylindern slits ut (förutsatt att Kabas skötselanvisningar följs).
Säker nyckelhantering
Kaba experT nyckeln är juridiskt skyddad genom både patent och mönsterskydd. Nycklar får endast tillverkas hos en av kunden vald Kaba licensierad låssmed. Varje nyckel registreras och lämnas ut mot uppvisande av:
- Rekvisition
- Legitimation
- Kontrollkort
Mer information
| Vikt | 0.1000 |
| Lagerstatus | I lager |
Du kanske även är intresserad av följande produkt(er)?
Rund dubbelcylinder ASSA d12 1212 för ut- och insidanWebbpris 1 140,00 kr |
ASSA Entré d12-K1 Komplett låssatsOrdinarie pris 3 375,00 kr Specialpris: 2 745,00 kr |
Oval enkelcylinder ASSA d12 1203 för insidanWebbpris 595,00 kr |
Oval enkelcylinder ASSA d12 1201 för utsidanWebbpris 475,00 kr |




