Containerlås CO-KÅPAN Klass 4 är en godkänd kåpa som är mycket enkelt att montera och använda. Låsningen sker med ett separat hänglås i klass 4 eller högre (ingår inte).
Containerlåset är certifierat av SBSC enligt SSF 1051 i klass 4 och godkänt av försäkringsbolagen.
Containerlåset CO-KÅPAN är testat och certifierat av Stöldskyddsföreningen (SSF) och Svenska Brand & Säkerhetscertifiering AB (SBSC) i klass 4.
Containerlåset CO-KÅPAN är nästintill omöjligt att kapa igenom eftersom det är tillverkat i starkt, galvat stål.
CO-KÅPAN passar de allra flesta containrar.
Förstärkt frontplatta som är 20 mm tjock
Muttrarna är 80 mm långa och har en diameter på 17 mm.
Låsningen sker med ett hänglås i klass 4 eller högre, köp till ett hänglås nedan. Ett passande hänglås måste ha följande mått: Diameter på låsbygel max 15 mm, Låsbygelns inre fri höjd min 25 mm
Tekniska specifikationer
Mått (B x H x D i mm): 195 x 130 x 70
Vikt: 7,5 kg
Montage
Montage av CO-KÅPAN är enkelt och tar ca tio montera med endast 2 borrhål.
För montering krävs endast normala verktyg. En mall för borrposition medföljer och fullständig montage-anvisning på svenska.
Specifikation
Produktnamn
Containerlås CO-KÅPAN Klass 4
Tillverkarens artikelnummer
CO42
Lagerstatus
Lagervara
Varumärke
CO-KÅPAN
Tillverkningsland
Sverige
Låstyp
Containerlås
Godkänd
Ja
Rekommenderas för
Container
Certifierad produkt
SSF 1051 - Låsbom
Säkerhetsklass
Klass 4
Godkännanden
SBSC - Certifierad produkt (Sverige), SSF - Svenska Stöldskyddsföreningen (Sverige)
Containers används ofta för förvaring och transport av värdefulla varor i exempelvis sjöfarts- och byggbranschen. Det innebär också tyvärr att stölder från containers är ett enormt problem som leder till dyra kostnader, produktionsbortfall och irritation hos företagen. Många containers är utformade för att endast skydda varor och inte för att förhindra stöld, men hur kan man då förbättra inbrottsskyddet? St. George guidar dig till allt du behöver veta om containerlås.
Nyhetsnotiser om stöld från containers och byggarbetsplatser är tyvärr vanligt. Containerstölderna har blivit en organiserad miljonindustri och stöldgodset smugglas ofta ut i Europa. Många gånger förvaras värdefulla verktyg och maskinutrustning i containers med otillräcklig bevakning och sårbara containerlås, vilket drar till sig tjuvens uppmärksamhet.