Dörrtrycke ASSA Classic 6638 för ytterdörrar - Mässing

Dörrtrycke ASSA Classic 6638 för ytterdörrar - Mässing
Rating:
0% of 100

Dörrtrycke ASSA 6638 är ASSAs typiska "villatrycke" som har drag av både barock och rokoko, men har förenklats för att kunna passa in på arkitektur som har mindre svängda former.

Ytbehandling: Mässing

1 065,00 kr
  • Bra priser, snabba leveranser
  • Nöjda kunder - 4,7 på Trustpilot
  • Kompetent kundservice
  • Rekommenderad av försäkringsbolag
Lagervara

Om dörrhandtag

Dörrtrycken  

Vid val av dörrhandtag bör man inte bara utgå från estetiska aspekter som form och ytbehandling utan även från dörrhandtagets funktion som låsning och returfjäder och framförallt om dörrhandtaget passar till dörren. Lås mer om hur kan ta reda på det i vår guide om dörrhandtag.

Om dörrhandtag

Dörrtrycken

Vid val av dörrhandtag bör man inte bara utgå från estetiska aspekter som form och ytbehandling utan även från dörrhandtagets funktion som låsning och returfjäder och framförallt om dörrhandtaget passar till dörren. Lås mer om hur kan ta reda på det i vår guide om dörrhandtag.

Produktinformation för dörrtrycke ASSA Classic 6638 Mässing

  • Material: Mässing
  • Ytbehandlingar: (Blank) Mässing
  • Genomgående skruvfastsättning förstärker dörren
  • Rosett: Ø 52 mm
  • För genomgående montage (kräver runda hål i dörrbladet med ca Ø 40 mm diameter)
  • Två tryckeshalvor förbundna med en utbytbar fyrkantpinne och skruv för varierande dörrtjocklekar
  • Returfjäder som avlastar låshusets roddarfjäder och hjälper trycket att förbli i horisontalläge.
  • Levereras i par
 

Förpackningsinnehåll

  • 2 st. tryckeshalvor (handtag).
  • 2 st. tryckesskruvar M5. 
  • 2 st. O-ringar. 2 st. hylsmuttrar M5.
  • 2 st. tryckespinnar 8x8 x 102 mm och 8x8 x 120 mm.
Specifikation
ProduktnamnDörrtrycke ASSA Classic 6638 för ytterdörrar - Mässing
Tillverkarens artikelnummer470040110020
LagerstatusLagervara
VarumärkeASSA
Garanti2 år
ReturfjäderJa
Typ av dörr / fönsterYtterdörr
YtbehandlingMässing
Vikt (kg)1
MaterialMässing
Hur monterar man en ny returfjäder i ett dörrtrycke?
Att installera en returfjäder på ett dörrtrycke är egentligen inte speciellt svårt, även om det kan vara lite knepigt att få ditt fjädern. Det viktiga är att man spänner returfjädern ordentligt - den övre änden måste alltså gå över den undre änden, se bilderna nedan.
Har 2 dörrar med Abloy 414 sitter i vårt sommarhus, sattes in ca år 2000. Alltså inte särskilt mycket använda, men på båda hänger handtagen ned. Något jag kan göra?
​Det är tyvärr ganska vanligt att dörrtrycken (handtagen) hänger ner, framförallt efter några år när fjädern till tryckesroddaren i låshuset börjar bli gammal. Därför finns dörrtrycken med returfjäder, de håller dörrtrycken uppe.
Fick du inte svar på din fråga?
Write Your Own Review
Du recenserar:Dörrtrycke ASSA Classic 6638 för ytterdörrar - Mässing
Your Rating