Handtag med långskylt och vred till spanjolettdörrar HOPPE London 013VK/350KL

Handtag med långskylt och vred till spanjolettdörrar HOPPE London 013VK/350KL
Rating:
0% of 100

HOPPE London 013VK/350KL är ett låsbart handtag med vred till insidan av altan- eller fönsterdörren. Handtaget har en långskylt av aluminium till altan- och fönsterdörrar och passar till låsbar spanjolett.

Från 415,00 kr
  • Bra priser, snabba leveranser
  • Nöjda kunder - 4,7 på Trustpilot
  • Kompetent kundservice
  • Rekommenderad av försäkringsbolag
Lagervara
Endast %1 kvar

Om handtag till låsbara spanjoletter

Om handtag till låsbara spanjoletter  

Inbrott sker ofta genom fönster och altandörrar utan insyn från gatan eller från grannar, oftast på baksidan av huset. Det vanligaste sättet är att inbrottstjuven slår ett litet hål i fönstret / altandörren för att helt enkelt öppna fönstret / altandörren med handtaget inifrån. Vanliga handtag utan låscylinder ger varken ett bra inbrottsskydd eller en godkänd låsning, om fönstret / altandörren inte kompletteras med ett godkänt fönsterlås.

En altan- eller balkongdörrr med en låsbar spanjolett (låsningen sker i spanjoletten) är ett mycket effektivt inbrottsskydd. Handtag till låsbara spanjoletter manövrerar låshuset i spanjoletten.

Läs mer i vår guide om låsning av låsbar spanjolett.

Om handtag till låsbara spanjoletter

Om handtag till låsbara spanjoletter

Inbrott sker ofta genom fönster och altandörrar utan insyn från gatan eller från grannar, oftast på baksidan av huset. Det vanligaste sättet är att inbrottstjuven slår ett litet hål i fönstret / altandörren för att helt enkelt öppna fönstret / altandörren med handtaget inifrån. Vanliga handtag utan låscylinder ger varken ett bra inbrottsskydd eller en godkänd låsning, om fönstret / altandörren inte kompletteras med ett godkänt fönsterlås.

En altan- eller balkongdörrr med en låsbar spanjolett (låsningen sker i spanjoletten) är ett mycket effektivt inbrottsskydd. Handtag till låsbara spanjoletter manövrerar låshuset i spanjoletten.

Läs mer i vår guide om låsning av låsbar spanjolett.

Produktegenskaper för handtag HOPPE London 013VK/350KL med vred

  • HOPPE-svängt fönsterhandtag av aluminium, med långskylt och vred, för fönsterdörrar med låsbar spanjolett
  • Vred med vredpinne (krysspinne) med en längd på 45 mm
  • Handtagssprint 8 x 67 mm
  • Lagring: fixerad/vridbar, underhållsfria glidlager
  • Uppfyller krav på nickelavsättning - allergigodkänt
  • Distinkta lägen: 90°
  • Hålavstånd (CC-mått för sprintarna): 60 mm
  • Montering: synlig, för universalskruvar
Specifikation
ProduktnamnHandtag med långskylt och vred till spanjolettdörrar HOPPE London 013VK/350KL
LagerstatusLagervara
VarumärkeHOPPE
Garanti10 år
TillverkningslandTyskland
Sprint/Pinne8 x 67 mm
Typ av dörr / fönsterAltandörr, Fönsterdörr
YtbehandlingAluminium
FärgSilver
Vikt (kg)0.3
Skickar du också till Tyskland och hur kan jag betala?
Vi skickar även i Tyskland och du kan betala med Klarna, kreditkort eller bankkort, PayPal och förskottsbetalning.
Vilken låscylinder ska man välja till 013VK/350KL
Du ska ha en oval låscylinder till insidan: https://www.stgeorge.se/oval-enkelcylinder-till-insidan-med-spanjolett-assa-d12-1209.html https://www.stgeorge.se/oval-enkelcylinder-till-insidan-med-spanjolett-assa-basic-1309-utan-kopieringsskydd.html
Vad betyder alla förkortningar i modellbeteckningen för Hoppe handtagen?
Modellbeteckningen av Hoppe handtag innehåller många förkortningar. I denna guide om HOPPE handtag förklarar vi vad dessa betyder.
Jag har köpt ett altandörrhandtag men sprinten är för kort. Den ska genom dörren till det andra befintliga handtag. Hur gör jag?
Det beror helt på vad du har för dörr, men det är inte ovanligt att man behöva koppla ihop handtagssprintar från insidan och utsidan med en handtagskoppling.
Jag har ett Hoppe handtag med långskylt (rokokocylinder) som måste bytas men min modell tycks ha utgått. På långskyltens insida finns märkningen 300KL. Ytterdimensionerna tycks vara lite annorlunda jämfört med ritningen för HOPPE London 013VK/350KL. Men vad jag förstår är de kritiska måtten: Skruvhål, hålet för handtagets och hålet för låscylindern placering i förhållande till skruvhålen samma. Stämmer detta?
Ja, det stämmer. Det enda som skiljer mellan HOPPE London 013VK/350KLoch 300KL är den totala längden. Skruvhål är standard/samma mått på.
Medföljer det skruvar för montage till handtaget?
Skruvar för montage av handtag medföljer i regel inte men handragsskruvar kan köpas till.
Kan man köpa passande hylsa med skruv till hoppe handtagen för genomgående infästning likt ASSA har?
Nedan hittar du genomgående handtagsskruv med hylsa för handtag med långskylt. Observera att dessa passar samtliga handtag oavsett fabrikat, dvs både ASSA, Hoppe med flera.
Vad är skillnaden mellan handtagen Hoppe 300 KL och 350 KL?
Modellen Hoppe 300KL har utgått och den aktuella modellen är Hoppe 350KL. Det som skiljer mellan handtag Hoppe 300KL och Hoppe 350KL är den totala längden på skylten. Skruvhålen är standard och har samma mått.
Kan ni beskriva lite mer ingående hur ni tänker när ni skriver handtagets svängning höger eller vänster? Är det rätt tänkt att på en högerhängd dörr är handtagets svängning vänster?
På en dörr eller ett fönster med höger hängning ska man ha ett handtag med höger svängning på sidan där gångjärnen sitter och ett handtag med vänster svängning på andra sidan. 
Är det meningen att man ska såga handtagssprinten, för att det ska passa?
Ja, det finns tre sätt att koppla in- och utsidans handtag och det är inte ovanligt att det innebär att man behöver kapa handtagssprinten till rätt längd. Läs gärna mer i vår guide om handtag till altandörr och förnster.
Gör det någon skillnad att välja ett altandörrhandtag som låses inifrån med nyckel eller bara vred?
Ett låsbart handtag med nyckel är naturligtvis säkrare än ett låsbart handtag med vred, men utifrån ett försäkringssynpunkt är båda alternativen likvärdiga.
Jag söker ett digitalt lås (med koder) till mitt gästhus (för uthyrning) där enda dörren in är en altandörr med fallkolv. Vad rekommenderar ni?
Eftersom du har en spanjolettdörr med fallkolv, är urvalet av digitala lås med kodlås ganska begränsat tyvärr.  Den enda produkten som uppfyller dina önskemål är BG 2000, dock är panelen 39 mm bred jämfört med dem 28 mm som på vanliga altandörrhandtag. Frågan är därför om det finns ytterligare 4,5 mm på varje sida av handtaget för att få plats med BG 2000? Om inte, kanske det går att göra plats?
Handtagssprinten på gamla handtaget (300KL) är 80 mm lång men specen på 350 KL är ju 60 mm lång. Passar den ändå att byta till?
Om du inte har ett handtag på utsidan av dörren, finns en möjlighet att det passar med en kortare handtagssprint också, men det måste man kolla upp.  Om du har ett handtag på utsidan av dörren och ditt nuvarande handtag har en handtagssprint som är 80 mm lång, behöver du med största sannolikhet ha samma längd även på nya handtaget.
Har Hoppe handtag på två altandörrar. Svårt att låsa, gpr väldigt trögt, måste hålla upp handtaget med all kraft för att kunna låsa. Har smörjt men hjälper ej!
Med stor sannolikhet är det dörrarna och kanske spanjoletten i dörrarna som är problemet och inte handtagen. Vi skulle rekommendera att demontera handtaget och testa om det går enklare att öppna utan handtagen (man kan till exempel använda en skruvmejsel eller liknande för att vrida handtagsroddaren - det lilla fyrkantiga hålet i dörren).
Finns det reservdelar att köpa till detta Hoppe handtag? Underläggsbrickan i plast har gått sönder tyvärr.
Tyvärr kan man inte köpa till plastbitarna som reservdelar för Hoppe handtag. Anledningen är att dessa är fastnitade från fabrik och kan därför inte eftermonteras tyvärr.
Passar Hoppe handtag till SP fönsters altandörrar?
Måtten för handtag är standardiserade (i Norden) så i princip passar alla handtag till alla altandörrar (spanjolettdörrar). 
Kan man kombinera detta handtag HOPPE London 013VK/350KL med vred med ett enkelt vred på utsidan?
Om du skulle installera ett vred på utsidan skulle ju vem som helst kunna öppna dörren utifrån, det skulle inte finnas någon möjlighet att låsa dörren. Jag skulle därför rekommendera att vanligt handtag till utsidan.
Fick du inte svar på din fråga?
Write Your Own Review
Du recenserar:Handtag med långskylt och vred till spanjolettdörrar HOPPE London 013VK/350KL
Your Rating