Finns det en API till spislarm Spisec så att man skulle kunna ha med denna i hemstyrning?
Fråga
St Georges svar
Det finns per januari 2026 inget “öppet”/dokumenterat smart-home-API (typ MQTT/REST lokalt) för att koppla Spisec AddOn direkt till Home Assistant/Homey. Däremot finns det två vägar som brukar fungera i praktiken:
1) AUX-utgångar (bäst för hemstyrning lokalt)
I Spisec AddOn S finns en AUX-anslutning med två optoisolerade, potentialfria utgångar (AUX1/AUX2) som uttryckligen är tänkta för t.ex. trygghetslarm/hem-automationsystem. Manualen beskriver dem som “reläliknande” signaler (men med tydliga el-begränsningar): max 24 VDC och max 10 mA, endast DC.
Manualen beskriver också hur signalerna kan tolkas:
- AUX1: “ON/OFF” för larm (värme/eld/vattenläckage)
- AUX2: “ON/OFF” för matlagningsaktivitet
Kombinationslägen kan även indikera “service behövs”, m.m.
Så kopplar du till Home Assistant/Homey (typupplägg):
Läs AUX1/AUX2 som två digitala ingångar via t.ex. en ESP32/ESP8266 med ESPHome (GPIO + pull-up), eller ett I/O-kort/PLC-ingång som kan hantera “dry contact/open collector”-liknande signaler på lågspänning.
Eftersom det är optoisolerat och kräver att ditt externa system “pull-upar” signalen: välj en pull-up så att strömmen blir låg (t.ex. runt 1 mA), vilket manualen också nämner som riktvärde.
Viktigt: AUX sitter i brytarenheten (dvs. elnära). Följ manualen och använd behörig installatör om det krävs i din installation.
Det här ger dig lokal, robust integration: du kan trigga automationer som
- “om AUX1 = larm ⇒ skicka push, tänd all belysning, slå av ventilation/aktivera siren”
- “om AUX2 = matlagning pågår ⇒ styr köksfläkt/belysning”
2) “Moln/API” via Safera (mer för larm/omsorgssystem än smart-home)
Spisec AddOn S använder Safera-appen för installation/inställningar (och vissa modeller marknadsförs med WiFi/Bluetooth). Manualen nämner Safera-appen för att slutföra installationen när förutsättningarna avviker.
Safera har också material som beskriver API via Safera Cloud för att skicka larm/notiser till telecare/trygghetssystem i realtid.
Men: det är inte samma sak som en färdig, konsumentinriktad Home Assistant/Homey-integration, och jag ser ingen tydlig “public developer docs”/standardintegration för just HA/Homey.
Hjälpte detta svar?
Har du en följdfråga?
Hittade du inte det du sökte? Skicka din fråga till oss så hjälper vi dig.