Funderar på en Yale Linus men den har ju bara Låsklass 2A. Är det tillräckligt för att hemförsäkringen ska gälla? Eller krävs låsklass 3?
Fråga
St Georges svar
De flesta försäkringsbolag har inte längre några specifika låskrav och därmed spelar klassningen inte längre någon roll för försäkringen. Däremot rekommenderar försäkringsbolagen fortfarande godkända och certifierade lås, vilket Yale Linus också är.
Skillnaden mellan klass 2 och klass 3 är att i klass 2 underordnas kraven på inbrottsskydd i vissa delar kraven på snabb utrymning. På ren svenska betyder det att ett lås i klass 2 rekommenderas om det är viktigare att kunna ta sig ut snabbt än att kunna bryta sig in, vilket är ett ganska vanligt krav för bostäder.
Läs gärna mer i vår guide om låsklasser om vad skillnaden mellan klass 2 och klass 3 egentligen är.
Hjälpte detta svar?
Har du en följdfråga?
Hittade du inte det du sökte? Skicka din fråga till oss så hjälper vi dig.