Radiomodul FireAngel Z-Wave

Radiomodul FireAngel Z-Wave
Rating:
0% of 100

Radiomodul Z-Wave från FireAngel gör det möjligt att koppla ihop FireAngel brandvarnaresystem med ett Z-Wave-baserat smarta hem system.

745,00 kr
  • Bra priser, snabba leveranser
  • Nöjda kunder - 4,7 på Trustpilot
  • Kompetent kundservice
  • Rekommenderad av försäkringsbolag
Lagervara

Om brandvarnare

Brandvarnare  

9 av 10 personer som omkommer i bränder saknar en fungerande brandvarnare. En brandvarnare är en billig livförsäkring. Den reagerar på den livsfarliga röken och varnar dig.

Det finns olika typer av brandvarnare: optiska, joniska och temperaturvarnare. En optisk brandvarnare innehåller en fotocell som larmar när röken bryter ljusstrålen. Man kan säga att en optisk brandvarnare ser röken. Detta system anses vara effektivast när det gäller pyrande bränder, den vanligaste brandtypen.

Lär dig mer om de oika typer av brandvarnare samt var man ska installera och hur man bör underhålla en brandvarnare med mera i vår guide om brandvarnare.

Om brandvarnare

Brandvarnare

9 av 10 personer som omkommer i bränder saknar en fungerande brandvarnare. En brandvarnare är en billig livförsäkring. Den reagerar på den livsfarliga röken och varnar dig.

Det finns olika typer av brandvarnare: optiska, joniska och temperaturvarnare. En optisk brandvarnare innehåller en fotocell som larmar när röken bryter ljusstrålen. Man kan säga att en optisk brandvarnare ser röken. Detta system anses vara effektivast när det gäller pyrande bränder, den vanligaste brandtypen.

Lär dig mer om de oika typer av brandvarnare samt var man ska installera och hur man bör underhålla en brandvarnare med mera i vår guide om brandvarnare.

Produktegenskaper för radiomodul till FireAngel Z-Wave

Radiomodul Z-Wave från FireAngel gör det möjligt att koppla ihop FireAngel brandvarnaresystem med ett Z-Wave-baserat smarta hem system. Observera dock att man måste plocka ur WiSafe-2 radiomodul och ersätta med Z-Wave i samtliga enheter för att få det att fungera. Man kan alltså inte köra Wi-Safe 2 och Z-Wave samtidigt.

Kompatibel med följande FireAngel brandvarnare:

  • Brandvarnare ST-630 och WST-630
  • Temperaturvarnare HT-630
  • Brandvarnare med 230V: SM-F-NEUT
  • Z-Wave Plus™ ʻNext Genʼ plattform är kompatibel med externa Z-Wave system
  • Z-Wave Plus™ certifierade lösningar har en utvald uppsättning av utökade funktioner som förbättrar slutanvändarens upplevelse och gör Z-Wave installationer ännu snabbare och enklare att installera och konfigurera, bland anant med 50% förbättrad batterikapacitet, 67% längre räckvidd och 250% mer bandbredd.

 

Tekniska specifikationer

  • Teknologi Z-Wave (868.4 MHz och 869.8 Mhz))
  • Temperaturområde +4°C to +38°C
  • Strömkälla: 3V (CR2) litiumbatteri (medföljer) med en ungefärlig livstid på ca 3 år. Batterier kan bytas ut
  • Certifiering RF standard
    • EN 300 220 -2 V2.4.1
    • EN 301 489 -3 V1.6.1
    • EN 301 489 -1 V1.9.2
  • Vikt: 31 gram
  • 2 års begränsad garanti (gäller ej batteri)

 

Notiser som radiomodulen kan skicka / ta emot

Notiser

Anmärkningar
Larm på Rök / värme detekterad
Larm av Rök / värme ej längre detekterad
Larm pausat Brand-/temperaturvlarm är i pausläge
Basplatta av Brand-/temperaturvarnare är ej monterat på basplattan
Basplatta på Brand-/temperaturvarnare är monterat på basplattan
Saknad nod Ett alarm i nätverket saknas
Statussignal  1 gång per dag (från Z-Wave radiomodulen)
Fatalt fel Svagt batteri eller annat internt fel. Ersätt enheten.
Svagt batteri i Z-Wave modul Byt batteri i Z-Wave modulen

Svagt batteri i brandvarnaren /
Svagt batteri i temperaturvarnaren

Byt ut brandvarnaren /
Byt ut temperaturvaranren
Smuts i detektionskammaren av brandvarnaren Rengör detektionskammaren
Testknapp nedtryckt Dokumenteras i Z-Waves hubbens programvara för Z-Wave modulen
Förbrukad livstid

Enheten har varit aktiverad i minst 10 år. Byt ut enheten.

Påminnelse om underhåll  1 gång per år (Antal aktiverade timmar passerar ett värde av ett år)
Batteritid Z-Wave 2 år

 

Specifikation
ProduktnamnRadiomodul FireAngel Z-Wave
Tillverkarens artikelnummer601135
LagerstatusLagervara
VarumärkeFireAngel
Garanti2 år
CertifikatCE
installationInstallation av larm
LarninstallationKan göras själv (GDS)
Smarta hem standardZ-Wave
StrömkällaUtbytbart batteri
Batteritid3 år
Inomhus / UtomhusInomhus
Batterispänning i Volt (V)3 V
Batteriets elektrokemiska ämneLithium (Li)
BatteristorlekCR2
Uppladdningsbart batteriNej
FärgVit
Vikt (kg)0.031
Jag vill beställa en brandvarnare att ha i sovrummet, men jag är känslig mot det blinkande röda skenet som brandvarnaren kan avge. Vilken bör jag välja då?
Alla våra brandvarnare har ett blinkande rött sken mer eller mindre då detta är en indikering på att de fungerar som de ska. Dock så syns det röda skenet lite mindre om man väljer en varnare med dold indikatorlampa som t.ex Luma eller Capidi.
Vilka produkter kan jag koppla ihop i serien FireAngel?
Det finns Brandvarnare, Temperaturvarnare, Kontrollpanel, Lågfrekvenssirén, Stroboskop och vibrationskudde, Kolmonoxidvarnare och Nätansluten brandvarnare. Klicka Här så kan du se alla produkter som vi säljer ur FireAngel-serien. Alla går att sammankoppla med varandra.
Vilken batterityp är det i ABUS Z-Wave?
Samtliga ABUS Z-Wave smarta hem produkter drivs av CR2-batterier.
Om jag förstår det rätt finns en FireAngel Gateway att köpa till och koppla systemet till hemmanätverket så att man kan få meddelanden om ev brand på mobilen? Säljer ni den?
FireAngel Gateway säljs inte i Sverige eftersom denna produkt inte har blivit certifierad i Sverige. Vi kan inte svara på exakt vad det beror på utan vet bara att det är så och att inga svenska återförsäljare säljer produkten.
Behöver man WIFI i huset för brandvarnare FireAngel Wi-Safe2?
Man behöver inte ha WiFi i huset för att brandvarnare FireAngel Wi-Safe2 ska fungera. Modellbeteckningen "Wi-Safe2" påminner om "WiFi" men WiFi nätverk kommunicerar på frekvens 2,4 /5 Ghz medan FireAngel Wi-Safe2 kommunicerar på 868 Mhz, så det är olika frekvensband.
Jag undrar vad som avses med uppkopplingsbar, gällande er FireAngel brandvarnare?
FireAngel är uppkopplingbar under förutsättning man byter ut WiSafe2 modulen mot en Z-Wave-modul och sedan ansluta den till ett uppkopplat Z-Wave system.
Jag har handlat FireAngel av er och undrar om ni även har deras Ethernet modul för att kunna koppla fjärrövervakning på larmet?
Det stämmer att vi har deras larmmottagare, du finner den via länken här: https://www.stgeorge.se/fireangel-wi-safe2-rela-till-externt-larmsystem.html
Vilka andra produkter kan jag koppla ihop med min Brandvarnare FireAngel?
De produkter som finns i FireAngel serien är: Brandvarnare, Temperaturvarnare, Kontrollpanel, Lågfrekvenssirén, Stroboskop och vibrationskudde, Kolmonoxidvarnare och Nätansluten brandvarnare. Klicka Här så kan du se, läsa mer och beställa dem.
Vad menar ni med att man måste plocka ur WiSafe-2 radiomodul och ersätta med Z-Wave i samtliga enheter för att få det att fungera?
Det betyder att FireAngel systemet fungerar endast med WiSafe-2 eller med Z-Wave, inte med båda samtidigt. Om man vill använda Z-Wave, så måste man alltså ersätta WiSafe-2 radiomodulen med Z-Wave radiomodulen i alla FireAngel enheter.
Fick du inte svar på din fråga?
Write Your Own Review
Du recenserar:Radiomodul FireAngel Z-Wave
Your Rating