Säkerhetsdörr St George i standardutförande i klass 2

Säkerhetsdörr St George i standardutförande i klass 2
Rating:
0% of 100

Säkerhetsdörr i standardutförande i säkerhetsklass 2 enligt SS-EN 1627 med en inbrottsskyddsgaranti på 3 år, som erbjuder effektivt inbrottsskydd, brandskydd och ljudisolering. 

Observera att vi även kan erbjuda expressinstallationer för standarddörrar, då sker installationen inom 24 timmar eller samma dag.

Frånpris avseende standarddörr i klass 3 med trälaminat eller lack inklusive installation, bortforsling av den gamla dörren samt grovstädning. Eventuella tillval som brevinkast tillkommer.

Vid intresse, lämna gärna en offertförfrågan.

Specialpris 16 900,00 kr Ordinarie pris 19 900,00 kr
  • Bra priser, snabba leveranser
  • Nöjda kunder - 4,7 på Trustpilot
  • Kompetent kundservice
  • Rekommenderad av försäkringsbolag
Lagervara

Om säkerhetsdörrar

Säkerhetsdörr  

Inbrott i lägenheter sker nästan alltid genom lägenhetsdörren. En säkerhetsdörr i klass 3 eller högre skyddar effektiv mot inbrott. Därutöver skyddar en säkerhetsdörr även mot brand, brandgaser och oljud från trapphuset. I vår guide om säkerhetsdörrar går vi genom relevanta klassningar och klassificieringar av inbrottsskydd, brandskydd och ljudisolering för säkerhetsdörrar. Dessutom beskriver vi hur installationen av säkerhetsdörrar går till.

Om säkerhetsdörrar

Säkerhetsdörr

Inbrott i lägenheter sker nästan alltid genom lägenhetsdörren. En säkerhetsdörr i klass 3 eller högre skyddar effektiv mot inbrott. Därutöver skyddar en säkerhetsdörr även mot brand, brandgaser och oljud från trapphuset. I vår guide om säkerhetsdörrar går vi genom relevanta klassningar och klassificieringar av inbrottsskydd, brandskydd och ljudisolering för säkerhetsdörrar. Dessutom beskriver vi hur installationen av säkerhetsdörrar går till.

Produktegenskaper för säkerhetsdörr i klass 2 i standardutförande

  • Inbrottsskydd SS-EN1627, RC 2
  • Säkerhetsdörr för inomhusbruk
  • Överflytt av befintlig cylinder
  • Dörrblad av stål, mdf, pvc
  • 3 års inbrottsskyddsgaranti
  • Tittöga & ringklocka ingår

  • Brevinkast tillkommer vid behov med 1.500 kr

 

Teknisk specifikation

  • Huvudlås: Dorma Hakregel
  • Brandklass EI30-S200 / EI230-EW30-S200
  • Brandgastäthet: Sa och S200
  • Ljudreduktion: Rw -43 dB (vilket motsvarar en ljudreduktion på ca 99,995%. Läs mer i vår guide om ljudnivå Öppna länken i ny flik.)

 

Installation av säkerhetsdörren

Installation  

Tillverkningen av säkerhetsdörrar sker i fabrik efter standardmått eller måttbeställning. Säkerhetsdörrar går att få i det utseende som önskas med hjälp av boarding, lack eller högtryckslaminat. En säkerhetsdörr av stål kan alltså se ut som en klassisk originaldörr i trä. En säkerhetsdörr kan också målas i NCS-kulörer.

Installationen av en säkerhetsdörr är förhållandevis enkel och tar i regel inte längre än en halv dag. Mer om installationsprocessen kan du läsa i vår Guide om säkerhetsdörrar. 

Specifikation
ProduktnamnSäkerhetsdörr St George i standardutförande i klass 2
LagerstatusLagervara
VarumärkeSt George
Garanti3 år
TillverkningslandSverige
GodkändJa
Certifierad produktSS-EN 1627 - Säkerhetsdörrar, SSF 1078 - Säkerhetsdörrar
SäkerhetsklassResistance Class 2
CE-märkningJa
Brandteknisk klassningEI45
Ljudreduktion-43 dB
Inomhus / UtomhusInomhus
Vikt (kg)100
MaterialStål
Hur stor öppning i mm är det i brevinkastet?
Nedan hittar du mer information om brevinkastet:ProduktegenskaperBrevinkast i förnicklat SPD-plåt. Består av kassett, luckram, lucka och länkarm. Kasetten har inbyggt brandhämmande material i brevskenorna som avger vatten vid brand. Luckramen är försedd med keramiska band som förhindrar värmeutveckling genom postinlägget. DimensionerBrevinkast - Frontplåt: 303x123 mm. Lucköppning: 250x30 mm. Fräsmått: 293x110 mm. Baklucka - Mått: 315x130 mm.
Vad betyder modulmått?
Modulmåttet är måttet för själva hålet i väggen där dörren monteras.. Dörrkarmens yttermått är ca 15 mm mindre på bredd och höjd för att kunna justera och isolera karmen. Ett modulmått 10x21 betyder att hålet är 1000 mm bred och 2100 mm hög.
Går det att få dörren med brevinkast?
Självklart kan man få säkerhetsdörren även med brevinkast.
Vi har italienska säkerhetsdörrar från Torterolo med europeisk lascylinder och vill ha elektroniska lås, vilka passar?
De allra flesta digitala lås som finns på den svenska marknaden fungerar endast på nordiska lås med undantag för tedee, ett smart digitalt lås som finns även för dörrar med Europacylinder. Tedee är dessutom det smarta låset som övertyger mest avseende kvalitet, funktionalitet och enkelhet av alla smarta låsbehör.
Vad blir ljudreduktionen om man har brevinkast i dörren? Upplever man någon skillnad på en dörr med -39 dB och -43 dB eller högre om man ändå har brevinkast?
Vår säkerhetsdörr utan brevinkast erbjuder -43 dB och med brevinkast -39 dB, dvs skillnaden är -4 dB. En relativ skillnad mellan två dörrar på -3 dB motsvarar en ljudreduktion på ungefär -50% och en skillnad -6 dB motsvarar ungefär -75%.
Vad är skillnaden mellan säkerhetsdörr St George klass 2 och St George klass 3?
Skillnaden mellan säkerhetsdörrar St George klass 2 och St George klass 3 är inte bara att själva klassningen. Säkerhetsdörren St George klass 3 är även lite bättre avseende:Brandklassning: EI 45 istället för EI30Ljudisolering: -43 dB istället för -39 dBInbrottsskydd: Lås ASSA 8765 samt Mottura 52783 med 5 låskolvar istället för ASSA 410Konstruktion: Tjockare dörrblad och stålkarmVill du veta mer om dessa skillnader, läs gärna i vår guide om säkerhetsdörrar.
Vad är det för fabrikat/tillverkare på säkerhetsdörr St George?
Det beror på vilka specifikationer dörren har, vi samarbetar med flera svenska leverantörer för att kunna bemöta samtliga önskemål.
Jag har köpt en säkerhetsdörr från Prido 50 mm komplett med låskista och handtag men det krävs enligt uppgift en ASSA D12 låskolv för att dörren skall vara godkänd. ASSA D12 dubbelcylinder går inte, finns det ASSA D12 enkla med vred på insidan hos er? Krävs komplett med skruv och vred på insidan såklart skruv etc.
Självklart erbjuder vi inte bara dubbelcylinder utan även enkelcylinder med vred. Vi har sammanställt allt du behöver (veta och köpa) i detta låspaket.
Fick du inte svar på din fråga?
Write Your Own Review
Du recenserar:Säkerhetsdörr St George i standardutförande i klass 2
Your Rating