Båtmotorlås BEMA UBL-1 för utombordare över 40 hk

Båtmotorlås BEMA UBL-1 för utombordare över 40 hk
Rating:
0% of 100

BEMA UBL-1 är ett godkänt utombordsmotorlås i klass 3 för bultade utombordsmotorer. Låset är tillverkat i härdat stål och är lätt att montera med tydlig beskrivning samt en unik konstruktion som ger en överlägsen flexibilitet. Båtmotorlåset kan monteras både i motorbrunnen, men även på utsidan mot vattnet vid motorfästet när hydralstyrning och slangar är i vägen.

BEMA UBL-1 är ett testat och certifierat utombordsmotorlås enligy´t SSF 026 i klass 3 och uppfyller därmed försäkringsbolagens krav. 

1 295,00 kr
  • Bra priser, snabba leveranser
  • Nöjda kunder - 4,7 på Trustpilot
  • Kompetent kundservice
  • Rekommenderad av försäkringsbolag
Lagervara

Om båtmotorlås till utombordare

Båt  

För låsning av utombordsmotorer med båtmotorlås gäller regelverk SSFN 026.

  • Mindre utombordare (med en effekt på mindre än 50 hk) ska i regel låsas vid båten med godkänt hänglås, kätting och låsbygel i klass 3 eller högre.
  • Större utombordare (med en effekt på 50 hk eller mer) måste vara monterade enligt tillverkarens anvisning. Försäkringsbolagen rekommenderar dessutom att man förbättrar stöldskyddet med ett godkänt bultlås i klass 3.
  • Hjälpmotorer kan vara svåra att låsa med bultlås, därför rekommenderas att låsa fast hjälpmotorn till båten med hjälp av godkänt hänglås, kätting och låsbygel i klass 3 eller högre.

Om båtmotorlås till utombordare

Båt

För låsning av utombordsmotorer med båtmotorlås gäller regelverk SSFN 026.

  • Mindre utombordare (med en effekt på mindre än 50 hk) ska i regel låsas vid båten med godkänt hänglås, kätting och låsbygel i klass 3 eller högre.
  • Större utombordare (med en effekt på 50 hk eller mer) måste vara monterade enligt tillverkarens anvisning. Försäkringsbolagen rekommenderar dessutom att man förbättrar stöldskyddet med ett godkänt bultlås i klass 3.
  • Hjälpmotorer kan vara svåra att låsa med bultlås, därför rekommenderas att låsa fast hjälpmotorn till båten med hjälp av godkänt hänglås, kätting och låsbygel i klass 3 eller högre.

Produktegenskaper för båtmotorlås BEMA UBL-1

  • Låset är borr- och dyrksäkert. Härdat låshus och bulthylsa med en låscylinder helt i rostfritt stål anpassat för marin miljö.
  • Låset är mycket lättmonterat då det ersätter befintlig mutter på en redan monterad motorbult.
  • Båtmotorlåset är certifierat av SBSC (Svensk Brand & Säkerhetscertifiering AB) till utombordare från 40 Hk upp till 400 Hk. 
  • Om befintlig bult är för kort eller om bult saknas så kan godkända bultar kompletteras. 

 

Förpackningsinnehåll

  • 1 st båtmotorlås BEMA UBL-1
  • 2 st nycklar
  • 2 st nylockmutter
    • 1 st. M12 x 1,25
    • 1 st. 1/2”-20 UNF

 

Montage

Installation  
  • Båtmotorlåset kan monteras både i motorbrunnen och på utsidan mot vattnet vid motorfästet.
  • För montering behövs inga extrahål i akterspegeln borras. 
  • Låset används med M12 x 1,25 mm fingängad bult (DIN 931) i kvalitet 12,9 eller liknande. Använd befintlig motorbult om denna har fordringsklass12.9 eller motsvarande och observera att nylockmutter ska användas. I paketet medföljer 1 st. M12 x 1,25 samt 1 st. 1/2”-20 UNF.
Specifikation
ProduktnamnBåtmotorlås BEMA UBL-1 för utombordare över 40 hk
Tillverkarens artikelnummer09624
LagerstatusLagervara
VarumärkeBema
Garanti1 år
LåstypBultlås
GodkändJa
Rekommenderas förUtombordare
Certifierad produktSSF 026 - Båtmotorlås
Certifierat stöldskyddSSF 026 - Båtmotorlås
SäkerhetsklassKlass 3
GodkännandenSBSC - Certifierad produkt (Sverige), SSF - Svenska Stöldskyddsföreningen (Sverige)
LåssystemBEMA
FärgSilver
Vikt (kg)0.65
MaterialHärdat stål
Vilken gängdimension kan appliceras på Båtmotorlås BEMA UBL-1?
Man kan använda M12 eller 1/2. Det medföljer en mutter av vardera storlek i låset.
Kan låset monteras på befintlig bult (M12), som sticker ut 35mm från muttern som motorn är fastdragen med. Alltså skulle ingen tillkommande mutter behövas.
Ja, det kan man göra. Maxmåttet är 52,5 mm för bultlängden att sticka ut. Observera dock att det är olika klassningar på bultarna beroende på vilket märke det är på motorn. Tror det endast är Mercury som har godkända bultar för att hålla samma klassning som låset. Annars finns bultar att köpa till.Mvh,/Magnus
Får man ett komplett lås om man beställer ett BEMA UBL-1?
BEMA UBL-1 är ett så kallat bultlås som ersätter en befintlig mutter på en redan monterad motorbult.
Hur lång är bulten som medföljer båtmotorlås UBL-1?
Det är tänkt att man ska använda befintlig motorbult till båtmotorlås BEMA UBL-1 och därför medföljer ingen motorbult. Observera att den befintliga bulten ska ha fordringsklass (kvalitet) 12,9. Om man inte kan eller vill använda befintlig motorbult, kan man köpa till passande motorbult.
Hur många bultar får man med båtmotorlås BEMA UBL-1?
Det är tänkt att man ska använda befintlig motorbult till båtmotorlås BEMA UBL-1 så det medföljer ingen motorbult. Observera att den befintliga bulten ska ha  fordringsklass (kvalitet) 12,9. I annat fall behöver man köpa till passande motorbult. 
Hur ska man låsa båtmotorn?
Varje år sker cirka 20.000 stölder av båtar och båtmotorer i Sverige. Majoriteten av stölderna sker i maj samt i september månad. Det är väldigt viktigt att skydda utombordsmotorn med ett så kraftigt lås som möjligt. Har motorn mindre än 50 hk brukar den inte vara fastbultat på akterspegeln, då ska motorn låsas fast med ett godkänd kätting- och låspaket i klass 3 eller högre.Har motorn mer än 50 hk så ska den bultas fast med ett godkänt båtlås för utombordare.
Jag har tappat bort nyckeln till mitt båtmotorlås BEMA UBL-1 (Kättingmaster). Hur gör jag för att köpa nycklar?
Tyvärr är det inte möjligt att tillverka nya nycklar till båtmotorlås BEMA UBL-1, då dessa saknar koder. Tråkigt nog är enda sättet att ta en vinkelslip och få bort låset med, om du inte hittar nycklarna.
Är båtlås för utombordare BEMA UBL-1 godkänt i klass 3?
Båtlås för utombordare BEMA UBL-1 är testat och godkänt enligt SSFN 026, normen för båtmotorlås, och godkänt av försäkringsbolagen. Det finns inte några klasser inom normen SSFN 026.
Jag behöver er rekommendation angående motorlås för en utombordare Yamaha 225 hk.
Vi rekommenderar i första hand båtmotorlås CombiLock Outboarder Rock och BEMA UBL-1. Även ABUS Reef 808 över 25 hk är ett bra lås om man önskar flera lås med lika (samma) låsning. I vanlig ordning är det dyraste låset också det kraftigaste och mest avancerade lås. Samtliga är dock godkända i klass 3 så oavsett gör du inget dåligt val.
Är Båtmotorlås BEMA UBL-1 komplett med bricka ,mutter och skruv?
 I paketet ingår låshylsa, bricka samt 2st nylockmutter. Det är tänkt att man ska använda befintlig motorbult till detta lås (om man har fodringsklass 12,9) så det medföljer ingen motorbult. 
Fick du inte svar på din fråga?
Write Your Own Review
Du recenserar:Båtmotorlås BEMA UBL-1 för utombordare över 40 hk
Your Rating