Låsbart handtag till fönster / altandörr BG 293

Låsbart handtag till fönster / altandörr BG 293
Rating:
0% of 100

Godkänt säkerhetshandtag från BeslagsGruppen som monteras på insidan av fönster, fönsterdörrar, altandörrar och balkondörrar. 

Vid beställning av detta låsbara handtag och andra låsprodukter från BeslagsGruppen, får du som standard samtliga beställda produkter från BeslagsGruppen med lika låsning (en och samma nyckel passar till samtliga lås). Om du redan har låsbara handtag eller fönsterlås från BeslagsGruppen, kan du lägga till BG 293 i ditt befintliga låssystem (dina befintliga nycklar från BeslagsGruppen kommer då även att passa till de beställda låsbara handtagen), välj isf befintlig låsning och ange ditt BG nyckelnummer nedan.

Från 525,00 kr
  • Bra priser, snabba leveranser
  • Nöjda kunder - 4,7 på Trustpilot
  • Kompetent kundservice
  • Rekommenderad av försäkringsbolag
Lagervara
Endast %1 kvar

Om låsbara handtag till fönster och altandörr

Handtag till fönster och altandörr  

Inbrott sker ofta genom fönster och altandörrar utan insyn från gatan eller från grannar, oftast på baksidan av huset. Det vanligaste sättet är att inbrottstjuven slår ett litet hål i fönstret / altandörren för att helt enkelt öppna fönstret / altandörren med handtaget inifrån. Vanliga handtag utan låscylinder ger varken ett bra inbrottsskydd eller en godkänd låsning, om fönstret / altandörren inte kompletteras med ett godkänt fönsterlås.

Ett låsbart handtag är däremot ett effektivt inbrottsskydd, som kan kompletteras med ett fönsterlås om man vill förstärka inbrottsskyddet ytterligare.

Läs mer om låsbara handtag (låsningen sker i handtaget) i vår guide om låsning av ej låsbar spanjoletter.

Om låsbara handtag till fönster och altandörr

Handtag till fönster och altandörr

Inbrott sker ofta genom fönster och altandörrar utan insyn från gatan eller från grannar, oftast på baksidan av huset. Det vanligaste sättet är att inbrottstjuven slår ett litet hål i fönstret / altandörren för att helt enkelt öppna fönstret / altandörren med handtaget inifrån. Vanliga handtag utan låscylinder ger varken ett bra inbrottsskydd eller en godkänd låsning, om fönstret / altandörren inte kompletteras med ett godkänt fönsterlås.

Ett låsbart handtag är däremot ett effektivt inbrottsskydd, som kan kompletteras med ett fönsterlås om man vill förstärka inbrottsskyddet ytterligare.

Läs mer om låsbara handtag (låsningen sker i handtaget) i vår guide om låsning av ej låsbar spanjoletter.

Produktegenskaper för godkänt säkerhetshandtag BG 293

  • Rekommenderas för insida av fönster, altandörrar, fönsterdörrar och balkongdörrar
  • Låsbart med nyckel som kan tas ur i såväl låst som olåst läge.
  • Utökad säkerhet med helt inbyggd cylinder med fjädrande låsmekanism vilket minskar risken att glömma kvar nyckeln i låset. (Ingår)
  • Greppvänlig design.
  • Kan erhållas i låssystem med Fönsterlås BG 750.
  • Fästet har ett mått på 24 x 56 mm och CC-mått mellan skruvhålen är 43 mm.
  • Välj mellan följande sprintmått (D x L). Kapas efter behov.
    • 8 x 50 mm
    • 7 x 60 mm

 

Förpackningsinnehåll

  • Låsbart handtag BG 293
  • 2 nycklar
  • 2 envägsskruvar 4 x 40 mm 
  • 1 skruv för fastsättning 
  • 1 fönsterdekal
Specifikation
ProduktnamnLåsbart handtag till fönster / altandörr BG 293
LagerstatusLagervara
VarumärkeBeslagsgruppen
GodkändJa
SäkerhetsklassKlass B
CylindertypBG specialcylinder
Certifierad produktSS 3620 - Fönsterlås
LåssystemBeslagsgruppen
Kompatibel med låshusEj låsbar spanjolett
GodkännandenSBSC - Certifierad produkt (Sverige), SSF - Svenska Stöldskyddsföreningen (Sverige)
Typ av dörr / fönsterAltandörr, Fönsterdörr, Fönster
Vikt (kg)0.3000
Jag har köpt låsbart handtag BG 293, men den passar inte för den har en tjock plastdel/hulling runt sprinten uppe vid fästet. Kan man ta bort den eller hur får jag den att passa?
Dessa handtag har den typ av infästningen. Det beror på att låscylindern i handtaget är såpass djup och fyrkantspinnen behöver då fästas längre ut än annars. Det man får göra är att borra/fräsa upp hålet lite där handtaget ska sitta.
Vad är sprint/pinne? Och var mäter man?
Sprinten är den fyrkantiga metallpinnen som sticker ut från baksidan av handtaget och går in i spanjoletten i dörren eller fönstret för att öppna eller stänga. Den kallas även för handtagssprint eller fyrkantspinne.
Låser man handtaget BG 293 med nyckel eller med handtaget kan man låsa sig ute genom att stänga dörren utifrån?
De låsbara handtagen BG 293 och BG 2935 har ingen automatisk låsning utan låses med nyckel, vilket innebär att man inte kan stänga ut sig av misstag.
Jag har köpt ett altandörrhandtag men sprinten är för kort. Den ska genom dörren till det andra befintliga handtag. Hur gör jag?
Det beror helt på vad du har för dörr, men det är inte ovanligt att man behöva koppla ihop handtagssprintar från insidan och utsidan med en handtagskoppling.
Hur vet man vilken sprint man ska välja till Låsbart handtag till fönster / altandörr BG 293?
Om du redan har ett handtag, skulle du kunna demontera det och ta mått på sprinten som redan finns där. I annat fall kan man ta innermått också men då behöver man nog rätt mätverktyg. Om du inte har det, rekommenderar jag att köpa 7 x 60 mm och köpa till en hylsa från 7 mm till 8 mm, då är du förberedd för alla alternativ https://www.stgeorge.se/hylsa-till-handtagssprint-7-till-8-mm.html
Har köpt ett hus där det sitter fönsterlås och låsbara handtag från BG (Beslagsgruppen), men det saknas nycklar. Hur vet jag vilken nyckel jag skall beställa?
asdf
Är handtagssprinten på handtaget BG293 löstagbar?
Sprinten på handtaget BG 293 är löstagbar, dock kan det behövas lite kraft samt rätt verktyg för att få loss den. Om handtaget sitter bra fast, till exempel i ett skruvställ, kan man lirka ur sprinten med en kraftig plattång.
Kan ni skicka mig en skiss med mått för de låsbara handtagen HOPPE London 013VKS/U14Z och BG 293?
Tekniska ritningar med alla mått för dessa två handtag finns på respektive produktsida att dessa innehåller informationen du behöver.
Kan ni beskriva lite mer ingående hur ni tänker när ni skriver handtagets svängning höger eller vänster? Är det rätt tänkt att på en högerhängd dörr är handtagets svängning vänster?
På en dörr eller ett fönster med höger hängning ska man ha ett handtag med höger svängning på sidan där gångjärnen sitter och ett handtag med vänster svängning på andra sidan. 
Ska handtaget på ett Vridfönster ha höger- eller vänstersvängning?
Anledning till att handtag är svängda är att det ska vara enklare att greppa dem när handtaget är nära dörr- eller fönsterkarmen. Funktionen är dock identisk oavsett om ett handtag är rakt eller svängt.
Gör det någon skillnad att välja ett altandörrhandtag som låses inifrån med nyckel eller bara vred?
Ett låsbart handtag med nyckel är naturligtvis säkrare än ett låsbart handtag med vred, men utifrån ett försäkringssynpunkt är båda alternativen likvärdiga.
Finns det skruvmejsel att köpa till envägssskruvarna som följer med?
Det går bra att skruva in envägsskruvar med en vanlig, rak skruvmejsel. Envägsskruvar är nämligen enkla att skruva in, men svåra att skruva ut. Syfte med envägsskruvar är att det ska vara omöjligt för inbrottstjuvar att snabbt och enkelt kunna skruva bort fönsterlås, dörrlås eller låsbara handtag
Hej! Kan man enbart beställa nycklar till detta låsbara handtag BG 293, eller måste man köpa nytt handtag? Har detta lås i mitt badrum, men nyckeln saknas.
Man kan beställa enskilda nycklar till låsbara BG handtag - men man måste känna till nyckelnumret. Utan nyckelnumret är man tvungen att köpa ett nytt låsbart handtag tyvärr.
Jag bor på bottenvåningen i en hyresrätt, jag har inget handtag på utsidan av min altandörr och enligt fastighetsägarna är detta av säkerhetsskäl samt om de sätter dit ett handtag försvinner garanti på dörren. vet ni vad som gäller här eller vad jag kan göra?
Det låter lite märkligt eftersom ett handtag på utsidan inte förhindrar att ha en godkänd låsning på en altandörr och de flesta altandörrar faktiskt ha ett handtag på utsidan.
Finns det distans stycke (mellanlägg) till låshandtag 293?
Det finns inga distans till låshandtag BG 293 och jag undrar vad du skulle behöva en distans till? Det ska nämligen inte behövas. Återkom gärna med en beskrivning av ditt problem så försöker vi att hitta en lösning.
Fick du inte svar på din fråga?
Write Your Own Review
Du recenserar:Låsbart handtag till fönster / altandörr BG 293
Your Rating