Vredkåpa / Låsskydd Habo 74
Vredkåpa / Låsskydd Habo 74
Vredkåpa / Låsskydd HABO,Vredkåpa / Låsskydd HABO

Vredkåpa / Låsskydd Habo 74

Låsskydd / Vredkåpa Habo 74 monteras över låsvredet på entrédörrens innersida för att förhindra oönskat öppnande / inbrott med hjälp av låsslunga eller dylikt.

Ordinarie pris395 kr
/
Moms ingår. Frakt beräknas i kassan.
  • Snabb leverans
  • Nöjda kunder
  • ["Lagervara"]
  • Restnoterad, skickas snart

Produktegenskaper för låsskydd / vredkåpa Habo 74

  • Lås- och vredskydd av stål som monteras över cylindervredet på dörrens insida för att förhindra manipulering via brevinkastet.
  • Låsning sker automatiskt genom att kåpan fälls ner över låsvredet. För att kunna lytfta upp vredkåpan skall spärrfrigöraren på låsskyddets framsida tryckas in samtidigt som kåpan lyftes.
  • Material: Stål
  • Ytbehandling: Nickel
  • Höjd: 112 mm
  • Bredd: 75 mm

Montage

Installation

Montaget är myckelt enkelt:

  1. Lossna låsvredets två genomgående skruvar
  2. Lägg sedan vredkåpans bottendel bakom vredet
  3. Återmontera vredet. Låsskyddet kläms nu fast.

Med andra ord behövs inga skruvhål göras i dörren.

Specifikationer

Allmänt
YtbehandlingNickel
FörpackningSB-pack
Mått
Bredd (mm)72
Höjd (mm)112
Vikt0.15

Vanliga frågor

Hur monterar man vredkåpa / låsskydd Habo 74? Behöver man skruva i dörren eller fäster man den bakom brickan till vredet?

Montaget av vredkåpa / låsskydd Habo 74 är myckelt enkelt: 1. Lossna vredets två genomgående skruvar. 2. Lägg sedan vredkåpans bottendel bakom vredet. 3. Återmontera vredet. Med andra ord behövs inga skruvhål göras i dörren.

Läs mer

Jag tänkte byta ut mina lås i lägenhet till rund cylinder stället för oval för att få låset godkänd, dock så har jag ett brevinkast i dörren vilket kan man skulle även behöva en vredkåpa som skydd, vad gör man i det läget? Rund vredcylinder kommer ju gå i

Det är inget problem att installera vredkåpan på en rund låscylinder till insidan. Däremot fixeras låsskyddet endast genom en liten skruv på cylinderringen och det blir inte ett lika stark förband som om man använder ett vanligt vred med sina två genomgående skruvar och jag kan därför inte garantera hur väl det håller över tid.
Jag skulle rekommendera rund låscylinder på utsidan och befintligt låsvred på insidan!

Läs mer

Säljer ni vredkåpor man kan säkra med ett hänglås?

Vi säljer inga vredkåpor som kan låsas med hänglås. Men om man vill förhindra att en inbrottstjuv kan öppna dörren genom att krossa en glasskiva i dörren skulle man kunna byta ut låsvredet på insidan av dörren med en låscylinder. Då kommer ingen att kunna låsa upp dörren utan nyckel...

Läs mer

Hej ! Min ytterdörr har en stor glasruta. Med vredkåpa / låsskydd Habo 74 kan man krossa rutan och få in handen och öppna kåpan. Finns det en kåpa som jag kan låsa fast med nyckel? Så tjuv ej kan fälla upp kåpan? Mvh Maria

Det finns ingen "låsbar" vredkåpa tyvärr utan HABO 74 är den bästa vredkåpan som finns på marknaden idag.

Läs mer

Jag är rädd att vredkåpan blir glödhet vid brand.

Vid en brand kan även vredkåpan i dörren bli väldigt varm. Men om det brunnit så pass länge vid dörren att den blivit glödhet, så är nog den utvägen tyvärr ändå inte brukbar. Vredkåpan är menade som ett låsskydd mot inbrott och är inte anpassade för nödutgång vid brand.

Läs mer


Nyligen visade