Fönsterlås BG 750 för utåtgående fönster

Fönsterlås BG 750 för utåtgående fönster
Rating:
0% of 100

Fönsterlås BG 750 för för montering på utåtgående fönster eller fönsterdörrar. Mycket enkel montering. Låsbar vädringsfunktion. Låshus och karmbleck tillverkade i zink med olika ytbehandlingar. Bågplatta i förzinkad stål och vädringsarm i rostfritt stål. Låscylindern har fjädrande låsmekanism med 25.000 låskombinationer.

Vid beställning av detta BG fönsterlås eller andra BG låsprodukter, får du som standard samtliga beställda BG lås med lika låsning (en och samma nyckel passar till samtliga lås). Om du redan har BG låsprodukter, kan du lägga till BG 750 i ditt befintliga låssystem (dina befintliga BG nycklar kommer då även att passa till de beställda BG fönsterlåsen), välj isf befintlig låsning och ange ditt BG nyckelnummer nedan.

Från 335,00 kr
  • Bra priser, snabba leveranser
  • Nöjda kunder - 4,7 på Trustpilot
  • Kompetent kundservice
  • Rekommenderad av försäkringsbolag
Endast %1 kvar

Om fönsterlås

Fönsterlås  

Inbrott sker ofta genom fönster utan insyn från gatan eller från grannar, oftast på baksidan av huset. Det vanligaste sättet är att inbrottstjuven slår ett litet hål i fönstret för att helt enkelt öppna fönstret inifrån.

Ett fönsterlås är ett effektivt inbrottsskydd, både som alternativ om ett låsbart handtag inte går att montera och som komplement om man vill förstärka inbrottsskyddet ytterligare. Observera att utåtgående och inåtgående fönster kräver olika typer av fönsterlås.

Observera att försäkringsbolagen kan ha särskilda krav på inbrottsskydd av fönster. Kraven kan innebära fönsterlås med nyckel för samtliga fönster, inkrypningsskydd med mera och beror i hög grad på hur mycket dina värdesaker är försäkrat för, men också var och på vilket sätt du bor.

Läs mer om olika fönsterlås och fönsterbeslag i vår guide om fönsterlås.

Funktion och egenskaper för fönsterlås BG 750 till utåtgående fönster

Fönsterlås BeslagsGruppen BG 750 utåtgående för montering på fönster och/eller fönsterdörr uppfyller säkerhetskraven enlight SS 3620, klass A och B. Låset är provat av Stöldskyddsföreningen (SSF) och säkerhetscertifierat av Svensk Brand & Säkerhetscertifiering AB (SBSC). 

  • Tål över 600 kg belastning
  • Godkänt i Klass A och B
  • Självlåsande tryckcylinder med rörformad nyckel och fjädrande låsmekanism.
  • Mycket enkel montering
  • Låsbar vädringsfunktion
  • TKSS - Säkerhetshöjande låssystem
  • Material
    • Låshus karmbleck i krom, mattkrom eller vitlack
    • Vädringsarm i förzinkad stål
    • Bågbleck i förzinkad stål
  • Mått
    • Höjd: 34 mm
    • Bredd: 44 mm
    • Djup: 25 mm
    • Vädringsarm: ca 55 mm (centrerat hål till hål)

 

Förpackningsinnehåll för fönsterlås BG 750 till utåtgående fönster

  • 1 st låshus BG 750 utåtgående
  • 1 st värdringsarm
  • 1 st bågplatta
  • 1 st karmbleck
  • 2 st nycklar
  • 4 st envägsskruvar
  • 1 st fönsterdekal

 

Montage av fönsterlås BG 750 till utåtgående fönster

Installation  

Sidohängda utåtgående fönster

Placera bågplattan på karmen mot fönsterbågen och montera med de kullriga skruvarna i de två nedre hålen. Fixera karmbleckets två styrtappar över bågplattan. Placera ev. vädringsarmen på önskad sida och montera med de båda försänkta skruvarna. Borra genom karmbleckets hål med 9 mm borr, 8 mm djupt. Sätt låshuset mot bågplattan, tryck ned låskolven och kontrollera funktionen. Montera med envägsskruvarna. Förborrning rekommenderas.

Överkanthängda utåtgående fönster

Montering sker som ovan fast så långt ner som möjligt på sidobågen, eftersom stängningsvinkeln varierar beroende på båghöjd.

Specifikation
ProduktnamnFönsterlås BG 750 för utåtgående fönster
VarumärkeBeslagsgruppen
CylindertypBG specialcylinder
GodkändJa
Certifierad produktSS 3620 - Fönsterlås
SäkerhetsklassKlass A
GodkännandenSBSC - Certifierad produkt (Sverige), SSF - Svenska Stöldskyddsföreningen (Sverige)
LåssystemBeslagsgruppen
Inåtgående / UtåtgåendeUtåtgående fönster / dörrar
Vikt (kg)0.5000
Det har blivit något fel på ett av våra utgående fönsterlås 750, kolven fäster inte i låst läge utan fjädrar upp igen (dvs låser upp sig själv.) Hur demonterar vi låset?
Det går att knacka loss en envägsskruv / säkerhetsskruvar men det kräver några verktyg och mycket tålamod. Följande verktyg behövs: Liten skruvmejsel (stubbe) och / eller vasst don / försänkare , vanlig bredbladig skruvmejsel samt hammare. För utförlig beskrivning se vårt fulständiga svar genom att gå vidare på "Läs mer"
Jag ska installera fönsterlås på befintliga fönster för att uppnå skyddsklass 2. Är fönsterlåset BG 750 godkänt för det ändamålet?
För att uppnå skyddsklass 2, behöver man fönsterlås som är certifierade enligt SS 3620 i klass A. Fönsterlås BG 750 är certifierade enligt SS 3620 och därmed godkända enligt skyddsklass 2.
Var är det bästa stället på fönstret att montera fönsterlås på? Jag tänkte på mitten, m.a.o. inte i nederkant eller i överkant.
De allra flesta fönsterlås är konstruerade för att monteras på fönsterkarmens underkant ca 10 cm från den öppningsbara sidan av karmen. 
Finns det inte någon bild på en montering av fönsterlås BG 750? Om jag borrar så riskerar jag att komma mycket nära fönsterrutan i karmen, med risk att jag knäcker rutan.
En enkel monteringsanvisning för fönsterlås BG 750 finns direkt på produktsidan. När man borrar i en fönster- eller dörrkarm där det finns en glasruta så finns det alltid en risk att skada glaset om man borrar i det, därför är det viktigt att kontrollera noggrann var glasrutan slutar.
Har köpt ett hus där det sitter fönsterlås och låsbara handtag från BG (Beslagsgruppen), men det saknas nycklar. Hur vet jag vilken nyckel jag skall beställa?
asdf
Kan ni rekommendera ett fönsterlås som är inbrottssäkert i vädringsläge. Ska ev flytta till en lägenhet på nedre botten och vill kunna vädra nattetid.
Principiellt kan vi rekommenderar både godkända fönsterlås och även vissa vädringsbeslag, det är dock viktigt att känna till att det inte finns några produkter som är godkända för vädring nattetid, alltså inte fönsterlås eller vädringsbeslag heller.
1. Kan vädringsfunktionen användas utan nyckel? 2. Hur stor är vädringsöppningen?
Du kan vädra i låst läge, måtten samt monteringsanvisning finns lite längre ned på sidan och kanv ara behjälpliga, måtten på låset är Höjd: 34 mm, Bredd: 44 mm, Djup: 25 mm och Vädringsarm: ca 55 mm (centrerat hål till hål).
Kan jag montera fönsterlås på ett fönster med ej låsbart handtag?
Ja, fönsterlås kan med fördel monteras när man saknar låsbara handtag. (Och även om man har låsbara handtag erbjuder fönsterlås extra säkerhet.)
Blir det samma nyckel när man beställer flera fönsterlås BG 750 på en gång?
Om man köper flera fönsterlås BG 750 på en gång så blir det automatiskt lika låsning på dem.
Kan fönsterlås BG 750 användas till fönster med vädringsfunktion som innebär att fönstret öppnas på glänt upptill och därmed lutar inåt?
Detta fönsterlås har en vädringsfunktion, vilket innebär att man kan öppna fönstret ca 5 cm inåt och fortfarande har det låst.
Kan inte tjuven bara skruva loss skruvarna i fönsterlåsen?
Inte om man använder envägsskruvar, vilket rekommenderas till alla fönsterlås och låsbara handtag.
Medföljer envägskruv och allt som behövs för montering?
Allt ingår som behövs för montage, dvs:1 st låshus BG 750 1 st värdringsarm1 st bågplatta2 st nycklar4 st envägsskruvar1 st fönsterdekal
Hur sitter låset fast i fönstret? Ovanpå?
Fönsterlås monteras i regel på fönsterkarmens nedre kant.
Jag kan inte låsa upp vissa av mina monterade fönsterlås BG 750 hur gör jag då?
På vilket sätt kan du inte låsa upp dina BG 750 fönsterlås? Saknar du nyckel? Har du nyckel med inte rätt nyckel kanske? Har du rätt nyckel och det fungerar ändå inte? Hur länge har du haft dina fönsterlås och när slutade dessa att fungera?
Hej! Om jag köper ett Fönsterlås BG 750 för utåtgående fönster och provmonterar (då jag är lite osäker på om det fungerar) kan jag sedan beställa flera med samma nyckel? Mvh Sven Westerlund
Fick du inte svar på din fråga?
Write Your Own Review
Du recenserar:Fönsterlås BG 750 för utåtgående fönster
Your Rating