Handtagskoppling ASSA 833/16

Handtagskoppling ASSA 833/16
Rating:
0% of 100

Handtagskopplingen ASSA 833/16 är ett effektivt inbrottsskydd för fönsterdörrar som altandörrar och balkongdörrar. Handtagskopplingen har ett brytspår, som är så avvägt att kopplingen brister om ytterhandtaget överbelastas när innerhandtaget är spärrat. Ytterhandtaget sätts härigenom ur funktion.

Handtagskopplingen passar till dörrar med enkel båge som har handtag på båda insidan och utsidan och har en inbyggd brytsäkring.

125,00 kr
  • Bra priser, snabba leveranser
  • Nöjda kunder - 4,7 på Trustpilot
  • Kompetent kundservice
  • Rekommenderad av försäkringsbolag
Lagervara

Produktegenskaper för handtagskoppling ASSA 833/16

  • Rund hylsa med brytspår och 8 mm fyrkanthål med stoppstift hindrar handtagssprintarna att passera brytspåret.
  • Använd hylsa till handtagssprint för att använda denna handtagskoppling tillsammans med 7 mm handtagssprint
  • Material: Hylsa av mässing.
  • Montering: Placeras i urborrningen för ytterhandtagets sprint.
Specifikation
ProduktnamnHandtagskoppling ASSA 833/16
Tillverkarens artikelnummer0833 1600
LagerstatusLagervara
VarumärkeASSA
Garanti2 år
Vikt (kg)0.0001
Jag har köpt ett altandörrhandtag men sprinten är för kort. Den ska genom dörren till det andra befintliga handtag. Hur gör jag?
Det beror helt på vad du har för dörr, men det är inte ovanligt att man behöva koppla ihop handtagssprintar från insidan och utsidan med en handtagskoppling.
Kan ni beskriva lite mer ingående hur ni tänker när ni skriver handtagets svängning höger eller vänster? Är det rätt tänkt att på en högerhängd dörr är handtagets svängning vänster?
På en dörr eller ett fönster med höger hängning ska man ha ett handtag med höger svängning på sidan där gångjärnen sitter och ett handtag med vänster svängning på andra sidan. 
Gör det någon skillnad att välja ett altandörrhandtag som låses inifrån med nyckel eller bara vred?
Ett låsbart handtag med nyckel är naturligtvis säkrare än ett låsbart handtag med vred, men utifrån ett försäkringssynpunkt är båda alternativen likvärdiga.
Fick du inte svar på din fråga?
Write Your Own Review
Du recenserar:Handtagskoppling ASSA 833/16
Your Rating
Vi hittade andra produkter du kanske gillar!