Låspaket ASSA Entré d12-K1

Låspaket ASSA Entré d12-K1
Rating:
0% of 100

ASSA Entré är ett av marknadens absolut säkraste lås, godkänt enligt SS 3522 i klass 3, och är Sveriges i särklass populäraste lås för hemmets entré. Låset passar den som önskar ett traditionellt lås i modern tappning och föredrar att låsa/låsa upp med nyckel, där nycklarna är spärrade mot illegal kopiering som standard.

ASSA Entré d12-K1 är ett komplett låspaket där allt som behövs ingår: låshus, låscylindrar, nycklar, slutbleck, handtag samt alla låsbeslag. Perfekt för din villa, radhus, fritidshus och lägenhet. 

Vid beställning uppge önskad ytbehandling samt låsningsalternativ (lika låsningolika låsning och befintlig låsning). Läs mer om de olika låsningsalternativen och villkoren nedan.

Från 3 895,00 kr

Max: 11 tecken

  • Bra priser, snabba leveranser
  • Nöjda kunder - 4,7 på Trustpilot
  • Kompetent kundservice
  • Rekommenderad av försäkringsbolag
Lagervara
Endast %1 kvar

Om dörrlås

Dörrlås  

Vår guide om dörrlås ger en tydlig överblick över de olika beståndsdelar av ett lås eller en håsenhet såsom låshus, slutbleck, trycken och låsbeslag samt vilka olika låstyper och vilka låsningsalternativ som finns att välja emellan.

Läs mer i vår guide om dörrlås eller vår köpguide om dörrlås Öppna länken i ny flik .

Produktegenskaper för entrélås ASSA d12-K1

Högsta säkerhet

Det godkända låset ASSA Entré d12 rekommenderas för entrédörrar. Låset rekommenderas även av Svenska Stöldskyddsföreningen (SSF). Delarna som ingår i paketet är godkända enligt Svensk Standard SS 3522, klass 3 och uppfyller försäkringsbolagens krav för godkänd låsning. De dubbla runda låscylindrarna med kopieringsskyddade nycklar, hakregeln och säkerhetsslutblecket i karmen bidrar till att skapa den trygghet du ska kräva i din bostad. Att en nyckel är spärrad mot illegal kopiering betyder att du som ägare och innehavare av den medföljande blå kodbrickan är den enda som kan få extranycklar tillverkade. ASSA d12 står emot alla idag kända manipulationsmetoder och ger dig bästa tänkbara skydd för din ytterdörr.

 

Användarvänlighet

Genom sin unika tvåfunktionslåsning kombineras inbrottsskydd med användarvänlighet. När du är hemma används låsets vred för att låsa och låsa upp. När du går hemifrån trycker du ner en knapp på låsstolpen och vredet spärras. Väl hemma igen låser du upp med nyckeln och vredet kopplas automatiskt in igen. Att vredet kopplas ur gör att ett "utbrott" inte kan ske. Om tjuven tar sig in i din bostad genom till exempel ett fönster kan han inte öppna dörren utan nyckel och bära ut dina ägodelar. Att krypa ut igenom krossat glas med stöldgodset är inte lockande. För din personliga säkerhet används vredet för snabb utrymning vid brand eller liknande paniksituationer. I ett sådant läge går det inte att leta efter en nyckel.

 

Om ASSA d12-cylinderserien

Användningsområde
ASSA d12 är en patenterad cylinderserie för högfrekvent användning inom privatbostad, föreningsliv, näringsverksamhet med mera, som rekommenderas till låsning av alla typer dörrar inom dessa verksamheter. Inom ASSA d12-cylinderserien finns två olika säkerhetsnivåer: ASSA d12 1200-serien är patentskyddad vilket ger ett skydd mot obehörig kopiering av nycklar. Inom cylinderserien är det möjligt kombinera två olika säkerhetsnivåer för att uppnå den mest kostnadseffektiva säkerhetslösningen.

Egenskaper

  • Certifierad i klass 3 enligt SS 3522 och i Grade 6 enligt EN 1303.
  • Ingår i av försäkringsbolag godkänd låsenhet.
  • Angreppsskyddad.
  • Dyrk- och manipulationsskyddad.
  • Stiftcylinder med 6 spärrelement.
  • Kan kombineras med ASSAs hänglåssortiment.

 

Förpackningsinnehåll ASSA d12-K1

  • 1 st. låshus 2002 med hakregel (vändbart för både höger- och vänsterhängda samt ut- och inåtgående dörrar)
  • 1 st. dubbelcylinder d1212 (dvs en cylinder för insidan och en cylinder för utsidan)
  • 5 st. kopieringsskyddade nycklar + ägarbevis.
  • 1 st. cylinderbehör ASSA 3212
  • 2 st. handtag ASSA Epok 1956
  • 1 st. säkerhetsslutbleck ASSA 1487-2
  • 1 st. vredskylt ASSA 4356
  • 2 st. förlängningsdelar 10 mm
  • 4 st x 60 mm cylinderskruv
  • 4 st x 70 mm cylinderskruv
  • 4 st x 80 mm cylinderskruv
  • 1 st. extra osymmetrisk stolpe
  • 1 st. 24 mm borr för vredpinne

 

Montage

Installation  

Montaget är relativ enkelt för en van hemmasnickare. Ladda ner montageanvisningen (öppnas i nytt fönster) för ASSA Connect 2002, samt Entré d12-K1, behörssats ASSA Entré d12-B1, d12-B2, d12-B3 samt d12-S1.

 

Låsningsalternativ

Info  

Detta ASSA d12-låspaket kan fås med nedanstående låsningsalternativ:

  • Lika låsning: Om du vill beställa flera eller olika låspaket, behörssatser eller låscylinder i ASSA d12-serien som ska kunna öppnas med samma nyckel, bör du välja alternativet "Lika låsning" under "Låsningsalternativ" ovan. Vid beställning av flera låspaket, behörssatser eller låscylinder med lika låsning ingår fem (5) nycklar, oavsett hur många låspaket, behörssatser eller låscylinder du beställer.
  • Olika låsning: Om du vill beställa flera låspaket i ASSA d12-serien med olika nycklar till varje låspaket, bör du välja alternativet "Olika låsning" under "Låsningsalternativ" ovan. Vid beställning av flera låspaket med olika låsning ingår fem (5) nycklar per låspaket.
  • Befintlig låsning: Har du redan en eller flera lås eller låscylinder i ASSA d12-serien och vill kunna använda dina befintliga ASSA d12-nycklar i de nya låspaketen också? Då bör du välja alternativet "Befintlig låsning" under "Låsningsalternativ" ovan, och ange ditt unika ASSA d12-nyckelnummer vid beställning. Observera att du måste ha den blåa ASSA d12 plastnyckeln med ditt 10- eller 11-siffriga nyckelnummer till hands. Vid beställning av befintlig låsning ingår inga nycklar.

Vänligen observera

  • Vid val av lika låsning eller befintlig låsning tillverkas låscylindrarna utifrån din beställning, vilket innebär dels en något längre leveranstid på ca 10 arbetsdagar, dels att ångerrätten inte gäller i enlighet med §5 i våra köpvillkor.
  • Det är inte möjligt att beställa låscylindrar med lika låsning och befintlig låsning samtidigt, t ex genom att välja "Lika låsning" och sedan ange ett nyckelnummer under "Befintlig låsning". Har du gjort dessa två val, hanterar vi din beställning som befintlig låsning.
  • Du kan lämna orderkommentar i kassan om du önskar specificera din beställning.

Har du frågor kring låsningsalternativen? Kontakta i så fall gärna vår kundservice, vi hjälper dig.

Specifikation
ProduktnamnLåspaket ASSA Entré d12-K1
LagerstatusLagervara
VarumärkeASSA
Garanti2 år
installationInstallation av lås nivå 1
GodkändJa
Certifierad produktSSF 3522 - Dörrlås
SäkerhetsklassKlass 3
GodkännandenSBSC - Certifierad produkt (Sverige), SSF - Svenska Stöldskyddsföreningen (Sverige)
Typ av låsCylinderlås till ytterdörrar
Låshusets fallTryckesfall
Låshusets regelHakregel
Dörrens hängningVändbar
Låsets funktionerLåscylinder och vred (på insidan), Bortasäker - Hemmabekväm, Fallregel vändbar
Typ av dörr / fönsterYtterdörr
Vikt (kg)2.0000
Dokument
Jag skulle vilja har ett lås med mässing och ett med nickel, men med samma nycklar. Kan man beställa det?
Om det är två låspaket i olika färg som du menar så är det inga problem. Då lägger du först det ena låspaketet i varukorgen och väljer färg samt lika låsning som alternativ och gör sedan samma sak med det andra låspaketet.
Jag har idag ett Yale Doorman som jag vill byta ut mot ett vanligt lås, t ex till låspaketet ASSA D12 som ni säljer. Kommer det att passa?
Att byta ut ett Yale Doorman lås mot ett mekanisk ASSA lås som ASSA Entré är enkelt eftersom låshusen har samma mått och slutblecken är till och med identiska (ASSA 1487-2). Man behöver alltså inte byta slutblecket och inte heller göra någon förändring i dörren, utan det är bara att demontera ditt Yale Doorman och montera ett ASSA Entré eller motsvarande lås.
När man köper ett hus skall man få alla nycklar. Men säljaren kanske inte vet hur många som finns. Man vill ju vara säker på att få rätt antal nycklar, så man vill kolla antalet innan man får nycklarna vid tillträdet. Går det att få reda på hur många nycklar som tillverkats till en d12 cylinder? Hur gör man det? Vem får göra det?
​Det finns inget sätt att ta reda på hur många nycklar som finns. Det finns nämligen inget centralt register över hur många nycklar med ett visst nyckelnummer som har tillverkats, säljaren kan alltså ha beställt hur många nycklar som helst. Därför rekommenderar vi ALLTID att byta ut samtliga lås när man flytta till ett nytt hus eller en lägenhet.
Vi har idag ett ASSA Entré lås i vår ytterdörr men vi önskar istället ett lås med automatiskt låsning, vad behöver vi?
För att få ett lås med funktionen automatiskt låsning (kallas även automatiskt regling) behöver man ett låshus med ett s k förreglingsfall, alltså ett extra litet fall som reglar cylinderfallet. Låshus med automatiskt låsning hittar du nedan. Observera att du också kommer att behöva byta slutbleck och vredskylten på insidan.
Hur fungerar dörrlås som har både ett låsvred och en låscylinder på insidan?
Lås som har både en låscylinder och ett vred på insidan är så kallade tvåfunktionslås som kan låsa dörren på två olika sätt, beroende på om någon är hemma eller alla är borta. Vid hemmabekväm låsning kan dörren låsas eller öppnas inifrån med hjälp av vred. Vid bortasäker låsning är vredet spärrat och låset kan enbart öppnas med nyckel.
Kan jag installera låset själv?
Principiellt är samtliga lås i vårt sortiment framtagna för Gör-det-själv marknaden, dvs det är fullt möjligt att installera dem själv och många av våra kunder gör det också. Sedan beror det i det enskilda fallet alltid på följande faktorer om man upplever det som lätt, svårt eller omöjligt.
Jag vill köpa låspaketet ASSA d12 med befintlig låsning. Hur lång tid tar det till leverans?
Normalt kan vi leverera låspaket med befintlig låsning inom 10-15 arbetsdagar (det är tillverkningen av nyckelcylindrar som tar lite tid).
Jag har idag ett Assa Abloy Entré D12-K1 och skulle vilja ersätta det med en dormakaba dkey. Är detta möjligt och kommer jag att kunna behålla cylinder och handtag? Tack på förhand för hjälpen!
Det går utmärkt att ersätta ett ASSA Entré d12-K1 med ett hybridlås dormakaba dkey och du kommer att kunna behålla låscylinder och dörrhandtag.
Jag har ett klassiskt ASSA Entré dörrlås med ASSA 2002 låshus och vill nu byta till ett digitalt lås och undrar vilka ni rekommenderar?
ASSA 2002 är ett av de vanligaste låshusen för ytterdörrar i Sverige, vilket innebär att man kan ersätta detta mekaniska låshus med de flesta digitala lås rakt av. Vi rekomenderar dock framförallt BG 4000 och Yale Doorman som ersättare.
Behöver fler än 5 nycklar kan jag beställa extra med låspaket ASSA Entré d12-K1
Det går att dels köpa till extra nycklar vid order eller i efterhand om behov uppstår. Följ länken: https://www.stgeorge.se/extra-nyckel-assa-d12-1200.html
Är behörssatsen ASSA Entré kompatibel med låshuset ASSA 2500?
ASSA Entré behörspaket passar till låshus med "borta säker" funktion, till exempel ASSA 2000,ASSA 2002 Connect,ASSA 2500 och dormakaba DL9192.
Har tänkt köpa ASSA Entré d12-K1, passar låshuset i dörr där Boda 444 är monterat idag?
Det är cylinderlåshuset ASSA 8765 som ersätter ett gammalt låshus Boda 444. ASSA Entré d12-K1 innehåller låshus ASSA 2002 Connect, som har samma urtagsmått som ASSA 8765 och Boda 444, men som alla Connect-låshus har det en annorlunda placeringar av regeln och kolven, vilket innebär att man man måste byta slutblecket i dörrkarmen för att få det att passa
Jag har ett gammalt tillhållarlås LB-lås 9910 och undrar vilka cylinderlåshus kommer att passa?
Låshuset Låsbolaget (LB) 9910 utgick för många år sedan men det hade redan nuvarande standardmått (se nedan) och därmed passar samtliga ASSA Classic och ASSA Connect cylinderlåshus med en dorndjup på 50 mm.
För att få ordning på nycklar etc. till vår kvarterslokal funderar vi på att byta lås till de två entrédörrarna. På bägge dörrarnas låshus står det Assa Ruko SYM. Vilket medernt låshus kan vi byta till? Fungerar ASSA Entré. Om vi beställer två låshus med lika låsning, hur många nycklar ingår då? Hur mycket kostar extranycklar? I huset finns även ett förråd med egen nyckel. Är det möjligt att göra en lösning med huvudnycklar som går till alla utrymmen och vanliga nycklar som bara går till entréerna?
Om fallen och måtten på ASSA Entré överensstämmer med det låshuset ni har idag kan ni byta utan problem.Rent generellt är det fullt möjligt att ha 2 st lås till entrédörren och 1 st lås till förrådet med samma låsning (nycklar). Vid beställning av flera låspaket, behörssatser eller låscylinder med lika låsning ingår fem (5) nycklar, oavsett hur många låspaket, behörssatser eller låscylinder du beställer.
Hur gör jag för att beställa fler nycklar vid beställning av låscylinder ASSA d12?
Extra ASSA d12-nycklar kan du beställa på denna sida: https://www.if-sakerhet.se/extra-nyckel-assa-d12-1200.html
Jag har ett gammal lås från 1925 med ett kompletterade lås Yale 379 som sitter ovanför. Det har börjat att krångla, har hört att detta inte finns längre. Går det att använda vårt finna gamla mässing handtag till Entré K1-D12 pinnen är ca 8 mm i fyrkant. vill ha mässing bricka på insida och utsida. Dörren är 80 mm tjock går det att få längre skruvar
Att tryckespinnen på ditt befintliga handtag har måtten 8 x 8 mm är en en bra början. Om ditt handtag kommer att passa beror på skruvhålens placering, är dem som på ASSA 1956 handtagen (mitt emot varandra), som ingår i ASSA Entré, kommer handtaget att passa.
Vi har ett ASSA 90000 lås och skulle vilja byta det till ett ASSA Entré d12-k1. Är måtten de samma eller behöver man borra i dörren för att installera ASSA Entré d12-k1?
Det finns inget lås med beteckning ASSA 90000 men du kanske menar ASSA 90001? ASSA 90001 är ett vanligt förekommande tillhållarlåshus, medan låshuset i ASSA Entré d12-K1 är ett cylinderlåshus med beteckning ASSA 2002 Connect. Låshusen har samma yttermått och även samma dorndjup, vilket innebär att det inte krävs större ingrepp på dörren eller karmen, dock kommer man att behöva mindre anpassningar på både dörren och slutblecket.
Ena handtaget glappar så att färg skrapas av på utsida av ytterdörr.
Det låter som handtaget är inte skruvat fast ordentligt. Kontrollera därför gärna att den lilla insexskruven som sitter på undersidan av ena handtaget är fastskruven?
Jag vill förstärka min befintliga ytterdörr för att få ett bättre inbrottsskydd, vad rekommenderar ni?
Många inbrott sker genom ytterdörrar och det finns mycket man kan göra för att förbättra inbrottsskyddet av sin befintliga ytterdörr. Vi rekommendera att installera följande: Säkerställ att ni har ett godkänt dörrlås med tillhörande godkänt slutbleck, installera ett extralås (överlås eller underlås), förstärkningsbehör, bakkantssäkring och brytskydd.
Jag har ett antal lås här i huset där jag har ”mellanvredet” och ett vrede för att öppna dörren från insidan (längst upp) från utsidan är det en cylinder men saknar nycklar. Det är glasdörrar så jag vill inte ha vredet att öppna från insidan. Mellanvredet är inte kopplat utan ”snurrar” bara. Vad behöver jag köpa för att kunna låsa med nyckel från insidan samt använda mellanvredets funktion?
Om jag vore du skulle jag byta ut alla låscylinder till nya fina ASSA d12 cylinder. Om sedan en dörr fortfarande inte fungera kan man felsöka vidare men förhoppningsvis kommer det inte att behövas. Observera att det är viktigt att du väljer "Befintlig låsning" på alla låscylinder och ange ditt nyckelnummer.
Fick du inte svar på din fråga?
Write Your Own Review
Du recenserar:Låspaket ASSA Entré d12-K1
Your Rating