Köpguide: Vilket dörrlås ska jag välja?

Köpguide: Vilket dörrlås ska jag välja?
Laddar... 6561 view(s)
Köpguide: Vilket dörrlås ska jag välja?

Vilket dörrlås ska jag välja?

Att välja ett nytt dörrlås kan kännas som en överväldigande uppgift eftersom det finns så många olika modeller med olika funktioner, tekniska specifikationer och mått. Även om två lås ser likadana ut, kan avgörande skillnader finnas i detaljerna. Vi har därför tagit fram denna köpguide som ska hjälpa dig att hitta ett dörrlås som passar både förutsättningarna i din dörr, dina funktionella krav och personliga preferenser samt din planbok.

Följ de tre stegen nedan och jämför med dörrlåsen i översikten längst ner. Följ en länk om du vill läsa mer. Alla länkar med denna ikon Öppna länken i ny flik öppnas i en ny flik, du behöver alltså inte vara orolig över att tappa bort dig i guiden.

Vill man börja med att lära sig grunderna, rekommenderar vi att läsa vår guide om dörrlås Öppna länken i ny flik, som går igenom allt man kan behöva veta om dörrlås och dess beståndsdelar som låshus, slutbleck och låscylinder med flera.

Innehållsförteckning för köpguide om dörrlås

  1. Förutsättningar på dörren
  2. Funktionalitet av låset
  3. Kvalitet och pris
  4. Översikt
  5. Relaterade guider

1. Förutsättningar på dörren

Först och framförallt är det viktigt att du känner till förutsättningar på din dörr för att säkerställer att du inte väljer ett dörrlås som inte är kompatibel med din dörr eller som kräver större ingrepp i dörren och dörrkarmen.

Inledningsvis måste du veta om din dörr låses med ett låshus Öppna länken i ny flik med rund eller oval (skandinavisk) låscylinder, en europeisk låscylinder, ett tillhållarlås eller med en spanjolett Öppna länken i ny flik. Det är oftast betydligt enklare att byta ett dörrlås i en dörr med ett låshus än i en dörr med spanjolett och det finns betydligt fler alternativ att välja mellan. Spanjolettdörrar kan kräva större ingrepp i dörren, till exempel ett spanjolettbyte, som kan vara svårt att göra själv.

 

Dörr med cylinderlåshus med hakregel

Connectlås är skandinaviska cylinderlåshus med hakregel, t ex ASSA 2002, 2500, 410, 411 med flera. (Kolla här Öppna länken i ny flik vilka fler Connectlås som finns.)

Det flesta digitala lås kan ersätta befintliga Connectlås rakt av, bland annat dormakaba dKey, Yale Doorman, Habo Tribe 2 och nimly. Även BG 4000 och BG 5000 är utmärkta alternativ i kombination med ett passande låshus som ASSA 2500 Connect eller dormakaba 1418.

På länken nedan hittar du digitala lås som enkelt kan ersätta Connectlås.

Dörr med cylinderlåshus med rak regel

Classiclås (även kallas modullås) är skandinaviska cylinderlåshus med rak regel, t ex ASSA 2000, 8765, 560, 565 med flera. (Kolla här Öppna länken i ny flik vilka fler Classiclås som finns.)

Classiclås har samma urtagsmått som Connectlås och därför passar de flesta digitala lås. Men eftersom Classiclås har rak regel istället för hakregel, behöver man byta ut slutbleck i dörrkarmen. För dörrar med träkarm är det oftast enkelt, men för dörrar med metallkarm, som i regel endast har en utfräsning i karmen istället för ett separat slutbleck, kan det därför behövas tidskrävande ingrepp i karmen för att installera ett säkerhetsslutbleck i karmen.

Det finns dock digitala lås som kan kombineras med låshus som inte kräver byta av slutbleck, därför kan digitala låscylinder som Tedee eller EVVA Airkey vara ett alternativ om man har ett modullås.

På länken nedan hittar du digitala lås som enkelt kan ersätta Classiclås.

Dörr med befintligt tillhållarlåshus

Tillhållarlåshus har i regel helt andra (oftast mindre) urtagsmått än cylinderlåshus och moderna digitala lås passar därmed inte. Vill man byta till ett digitalt lås kommer man därför i regel behöva mer eller mindre stora ingrepp i både dörren och dörrkarmen. Kontakta oss nedan vid intresse.

Dörr med befintlig Europacylinder

De flesta digitala lås på den svenska marknaden har samma urtagsmått som skandinaviska cylinderlåshus (SS 817375).

Europeiska låshus och låscylinder följer helt andra standarder med andra urtagsmått och är därmed inte kompatibla. Det finns dock några digitala lås som fungerar på dörrar med befintlig Europacylinder, läs mer nedan.

Spanjolettdörr

Om man har en spanjolett där man kan regla dörren genom att lyfta handtaget, som ASSA 8765 MPL eller ASSA 410 MPL, rekommenderas BG 5000 (om man endast har ett låsvred på insidan) eller BG 4000 om man har låscylinder och låsvred på insidan av dörren.

Dorndjup

Om dörren låses med ett vanligt Connect eller Classiclås, behöver du känna till låsets dorndjup Öppna länken i ny flik. De flesta ytterdörrar i Sverige har skandinaviska standardmått med en dorndjup på 50 mm och är därmed kompatibla till de flesta dörrlås, men det finns undantag, till exempel smalprofildörrar eller utländska dörrar med ett dorndjup på 70 mm. 

 


Det kan vara enkelt men det kan också vara svårt att hitta ett lås som passar och om du behöver hjälp, tveka inte att kontakta oss med dina frågor.


2. Funktionalitet av låset

Om du vet vilka dörrlås som är kompatibla med din dörr kan du gå vidare och välja ett dörrlås utifrån dina funktionella krav. Det finns många faktorer att beakta och här går vi igenom de viktigaste.

Låstyper

Valet står i huvudsak mellan traditionella mekaniska lås å ena sidan och digitala (elektromekaniska) lås å andra sidan. Dessutom finns hybridlås som kan öppnas både mekaniskt och digitalt. Digitala lås är i regel dyrare än mekaniska lås, erbjuder flera olika öppningsalternativ (se nedan) och anses av många som mer användarvänliga eftersom de erbjuder större flexibiitet, kontroll och integrationsmöjligheter med smarta hem Öppna länken i ny flik-system. Samtidigt är mekaniska lås mer robusta än elektromekaniska lås. Det är inte ovanligt att ett mekaniskt lås har en livslängd på 30-40 år eller mer medan elektromekaniska lås i regel byts ut efter senast 5-10 år, antingen för att elektroniken har gått sönder eller för att de inte längre är moderna.

En annan viktig skillnad mellan låsen är själva konstruktionen. I vissa dörrlås finns all funktionalitet i en panel på utsidan av dörren och man kan behålla sina befintliga låshus. I andra dörrlås finns all funktionalitet i själva låshuset och man behöver då även byta ut låshuset men kan samtidigt behålla alla befintliga beslag som dörrtrycken och låscylinder. Dessutom finns ytterligare en kategori dörrlås som endast fungerar i en paketlösning som omfattar samtliga delar. 

Öppningsalternativ

Låsen skiljer sig mellan ett flertal olika låsnings- / öppningsalternativ Öppna länken i ny flik såsom mekanisk nyckel, mobil/app, kodpanel, fingeravtryck, nyckeltagg och/eller fingeravtryck. Vissa dörrlås har en "bortasäker" funktion som innebär att man kan inaktivera öppningsmöjligheten på insidan av dörren, vilket innebär att ingen (tjuv) kan öppna ytterdörren om dörren är låst från utsidan med bortasäker-funktionen på.

Godkännanden

Beroende på eventuella försäkringskrav kan det vara viktigt att dörrlåset är certifierat och godkänt enligt SS 3522. Observera dock att flera försäkringsbolag inte längre har krav på godkända dörrlås.

Estetik

När man har hittat en eller flera alternativa dörrlås som uppfyller sina funktionella krav och önskemål, kan man titta närmare på personliga preferenser, som till exempel utseende, färg och ytbehandlingar Öppna länken i ny flik och övriga produktegenskaper.


3. Pris och kvalitet

Avslutningsvis spelar naturligtvis priset på önskat dörrlås en roll, inte minst eftersom några digitala dörrlås är relativt dyra. Dock är det viktigt att man inte stirra sig blind på enbart priset utan alltid bedömer helheten av produkten med pris och kvalitet. Högkvalitativa produkter brukar ha en betydligt längre livstid och stora, kända varumärken tillhandahåller ofta reservdelar som gör att man kan laga ett dörrlås om någonting går sönder efter några år, istället för att behöva slänga det och köpa ett nytt. Därför är totalkostnaden för ett dörrlås ofta lägre om man investera i ett högkvalitativt dörrlås från ett stort och känt varumärke.  

På St George Security Store säljer vi enbart högkvalitativa dörrlås från kända varumärken och du kan därför känna dig trygg med ditt val, oavsett vilket dörrlås du väljer.


4. Översikt över rekommenderade dörrlås

Nedan ger vi en överblick över de mest populära ytterdörrlåsen avseende låstyp, öppningsalternativ, godkännanden samt kompatibilitet med olika låshus (ifall man önskar ersätta eller komplettera ett befintligt låshus).

Observera att översikten nedan kan vara bredare än skärmen och att man därför kan behöva att scrolla till höger för att se alla dörrlås.

  ASSA ASSA Yale dormakaba Habo   Beslagsgruppen Beslagsgruppen Beslagsgruppen Yale RCO Glue
Lås ASSA
Entré
ASSA
Entré
Yale
Doorman
dormakaba
dKey
Habo
Tribe 2
nimly Touch Pro BG 4000 BG 5000 BG 2000 tedee EVVA
Airkey
Yale Linus RCO NoKey Force Glue
Smart Lock
Typ av dörrlås Komplett
mekanisk låsenhet
Mekanisk behörspaket (utan låshus) Komplett
digital låsenhet
Digitalt
låshus
Komplett
hybrid låsenhet
Komplett hybrid
låsenhet
Digital kodpanel Digital kodpanel Digital kodpanel Motordrivet
vred
Digital låscylinder Motordrivet
vred
Digitalt kodpanel Motordrivet
vred
                             

Förutsättningar

                           
Dörrens låsning                            
Lås med skandinavisk cylinder Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja
Lås med europeisk cylinder  Nej Nej Nej Nej Nej Nej Nej Nej Nej Ja Ja Nej Nej Nej
Spanjolett Nej Nej Ja Nej Nej Nej Ja Ja Ja Ja Ja Nej Nej Nej
Spanjolett altandörr Nej Nej Ja Nej Nej Nej Nej Nej Ja Nej Ja Nej Nej Nej
Rekommenderade
låshus
ASSA 2002 Connect, 
ASSA 2000
ASSA 2002 Connect,
ASSA 2000
Yale Doorman dormakaba MTL 9121 Habo nimly 747 ASSA 2500 dormakaba 1418, ASSA 2500 Connect, ASSA 8765 MPL dormakaba 1418, ASSA 2500 Connect, Spanjoletter ASSA 560, 562,1560, 8765, 565 Samtliga cylinder-låshus ASSA 560, 562,1560, 8765, 565 ASSA 560, 562,1560, 8765, 565 med flera ASSA 560, 562,1560, 8765, 565
                             
Låsets dorndjup                            
35 mm (smalprofil) Nej Nej Nej Nej Nej Nej Ja Ja Ja Ja Nej ? Nej Nej
50 mm Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja
70 mm Nej Ja Nej Nej Nej Nej Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja
Dörrens tjocklek      20-88 mm                      
                             

Funktionalitet

                           
Låsning Mekanisk Mekanisk Digital Hybrid Hybrid Hybrid Hybrid Hybrid Hybrid Hybrid Digital Hybrid Hybrid Hybrid
Typ av låscylinder Rund
dubbel- cylinder
Rund
dubbel-
cylinder
Ingen Rund
enkel-
cylinder
Oval
enkel-
cylinder
nimly nödcylinder Rund
dubbel-
cylinder
Oval
dubbel-
cylinder
BG nödcylinder Vred / Europacylinder Oval / Rund cylinder Vred Oval
cylinder
 Vred
                             

Låsningsalternativ

                           
Mekanisk nyckel Ja Ja Nej Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Nej Ja Ja Ja
Mobilapp (*3) Nej Nej Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Nej Ja
Kodpanel Nej Nej Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Ja Nej Nej Ja Nej
Fingeravtryck Nej Nej Nej Nej Ja Ja Ja Ja Ja Nej Nej Nej Nej Nej
Nyckeltagg Nej Nej Ja Nej Nej Ja Ja Ja Ja Nej Ja Nej Nej Nej
Fjärrkontroll Nej Nej Ja Nej Nej Nej Ja Ja Ja Nej Nej Nej Nej Nej
Bortasäker-funktion Ja (*6) Nej Nej Nej Ja Ja Nej Nej Nej Nej Nej Nej Nej
Regling Nyckel Nyckel Automatisk Dörrtrycke Dörrtrycke Automatisk Dörrtrycke, Nyckel (*2) Dörrtrycke, Nyckel (*2) Ingen Automatisk Automatisk Automatisk Nyckel Automatisk
                             

Godkännande och certifikat

                           
Godkänd produkt Ja Ja Ja Ja Nej Ja Nej Nej Nej Nej Ja Ja Nej Nej
Certifiering SSF 3522
Klass 3
SSF 3522
Klass 3 (*4)
SSF 3522
Klass 3,
SSF 3523
Klass S3
SS-EN 14846 (*4)
SSF 3522
Klass 3
SS-EN 14846
n/a SSF 3522
Klass 3 
n/a n/a n/a n/a SSF 3522
Klass 3
SS-EN 14846
SSF 3522
Klass 2A
n/a n/a
Kan ingå i godkänd låsenhet Ja Ja Ja Ja Nej Ja Ja Nej Nej Nej Ja Ja Nej Ja
                             

Preferenser

                           
IP klassning n/a n/a IP55 n/a IP56 IP65 IP66 IP66 IP66 n/a n/a n/a n/a n/a
Färger / ytbehandlingar Nickel, Mattkrom, Mattmässing, Brunoxid, Matt svart Nickel, Mattkrom, Mattmässing, Brunoxid, Matt svart Svart, Krom, Borstat stål n/a Svart, Silver Svart, Silver Svart, Silver Svart, Silver
Grå, Guld
Svart, Silver,
Grå, Guld
Silver Silver/ Svart Svart, Silver Svart Silver
Övrigt Kan fås med samma låsning som andra ASSA d12 lås som fönsterlås, hänglås mm. Kan fås med samma låsning som andra ASSA d12 lås som fönsterlås, hänglås mm.       Zigbee Godkännande gäller endast om samtliga delar är godkända.       Programmerings- enhet   Etablerat lås från 2014, erbjuder solid basfunktionalitet med kodpanelen.  
                             

Leveransomfång

                           
Leveransomfång Komplett
låsenhet
Behörspaket (utan låshus) Komplett
låsenhet
Låshus Komplett
låsenhet
Komplett
låsenhet
Kodpanel  Kodpanel Kodpanel Motordrivet
vred
Låscylinder Motordrivet
vred
Kodpanel Motordrivet
vred
Låshus Ja Nej Ja Ja Ja Ja Nej Nej Nej Nej Nej Nej Nej Nej
Modell ASSA 2002 Connect n/a Yale Doorman dormakaba MTL 9121 Habo nimly 747 n/a n/a n/a n/a n/a n/a n/a n/a
Låscylinder Ja Ja Nej Nej Ja Nej Nej Nej Nej Nej Ja Nej Nej Nej
Modell ASSA d12 ASSA d12 n/a n/a Habo oval n/a n/a n/a n/a n/a EVVA Airkey n/a n/a n/a
Typ av låscylinder Rund
dubbel- cylinder
Rund
dubbel-
cylinder
Ingen Rund
enkel-
cylinder
Oval
enkel-
cylinder
nimly nödcylinder Rund
dubbel-
cylinder
Oval
dubbel-
cylinder
BG nödcylinder Oval enkelcylinder / Europacylinder Oval och rund cylinder Vred Oval
cylinder
 Vred
                             
Länkar  Öppna länken i ny flik Öppna länken i ny flik   Öppna länken i ny flik Öppna länken i ny flik   Öppna länken i ny flik   Öppna länken i ny flik Öppna länken i ny flik Öppna länken i ny flik Öppna länken i ny flik   Öppna länken i ny flik Öppna länken i ny flik   Öppna länken i ny flik Öppna länken i ny flik  Utgått

 

* 1) Gäller utvalda spanjoletter.
* 2) Med låshus ASSA 2500 kan man regla låset genom att lyfta dörrtrycken, med ASSA 2002 / ASSA 2000 reglar man dörren med nyckel.
* 3) Styrning via en mobilapp förutsätter en Gateway (tillbehör, ingår ej) samt en Internetuppkoppling.
* 4) Yale Doorman är godkänt under förutsättning att låset används i bortasäkrat läge med advanced mode, kodblockering och automatisk låsning aktiverat, så att bara nyckelbricka kan användas för att öppna dörren.

* 5) Låstillbehör påverkar tekniskt sätt inte certifieringen av själva låset, och dessa låstillbehör är godkända av flera försäkringsbolag som If och Länsförsäkringar
* 6) Beroende på låshuset som används

 

Kontakta oss

Om du har fortfarande har frågor kring vilket dörrlås som passar dig, är du välkommen att kontakta oss Öppna länken i ny flik.



Relaterade guider

Relaterade säkerhetstips
Powered by Amasty Magento 2 Blog Extension