Brandfilten, lika effektiv som enkel

Brandfilten, lika effektiv som enkel

En brandfilt består av ett tygstycke som är inpackat i en påse med två utdragbara remmar. Brandfilten används för att släcka mindre bränder genom att kväva elden snabbt och effektivt. Den tar ingen plats, är enkel att använda och bör hänga lättåtkomlig för så snabb släckning som möjligt. Filten är ett bra komplement till brandsläckaren och släcker brand i exempelvis kläder, TV:n eller spisen på ett effektivt sätt.

En brandfilt består av ett tygstycke som är inpackat i en påse med två utdragbara remmar. Brand/brandskydd/brandfiltarfilten används för att släcka mindre bränder genom att kväva elden snabbt och effektivt. Den tar ingen plats, är enkel att använda och bör hänga lättåtkomlig för så snabb släckning som möjligt. Filten är ett bra komplement till brandsläckaren och släcker brand i exempelvis kläder, TV:n eller spisen på ett effektivt sätt.

Brandfilten är tillverkad av flera lager motståndskraftig glasfiberväv

En bra brandfilt består av flera lager glasfiberväv och ett lager brandhärdig film som förhindrar att gaser tränger igenom filten. Glasfibern står emot temperaturer upp till 500 °C och när filten är placerad över elden så stryps syretillförseln för branden och den släcker till slut sig själv.

Hur använder man en brandfilt?

Om det har börjat brinna, ryck lätt i påsens två remmar för att utlösa brandfilten. Ta tag med varsin hand i de två övre hörnen, lägg filten bestämt över branden och tryck ovanpå filten för att kväva elden. För att minska syret till flammorna kan du stryka utanpå med händerna, jobba då från mitten och utåt. Slå inte på filten för då kommer det in mer luft. Låt filten ligga kvar i 20 minuter över det som har brunnit för att säkerställa att allt är ordentligt släckt.

Ny Europastandard ställer fler krav på brandfiltar

År 2019 kom den nya Europastandarden SS-EN 1869: 2019 som anger uppdaterade krav för tillverkare av brandfiltar. Den säger bland annat att filten måste vara utformad på ett specifikt sätt för att begränsa risken för elchock, om man skulle råka använda den på elektrisk utrustning. Standarden säger också hur stor filten måste vara för att man ska kunna släcka en person vars kläder brinner.

Är du arbetsgivare eller fastighetsägare och funderar på att skaffa brandfilt? Då kan det vara aktuellt att också placera en brandredskapsskylt på samma ställe. Läs mer i vår guide om skyltar för att ta reda på vad som gäller för just dig.


Vi på St George har mycket kunskap om brandsäkerhet, som vi gärna delar med oss av. Läs gärna våra guider om brandskydd.


Observera att kommentarer måste godkännas innan de publiceras

Denna webbplats är skyddad av hCaptcha och hCaptchas integritetspolicy . Användarvillkor gäller.


Vädra säkert i vår

Efter en lång vinter smyger våren fram och många vill vädra hemmet. Att släppa in frisk luft är härligt, men det är viktigt att tänka på tryggheten – särskilt för barn och på markplan. Läs om hur du kan vädra säkert, skydda små händer och samtidigt försvåra inbrott med rätt lösningar och fönsterlås.

Fortsätt läsa →

Jag har ett ASSA 8765 låshus och är intresserad av ett BG 5000 digitalt lås

När man byter från ASSA 8765 till BG 5000-låset är det viktigt att veta att låsets funktion beror på vilket låshus som används. Låsning (spärrad dörr) är inte samma som regling (regel utskjuten) — försäkringsbolag kräver ofta båda när man är borta. Tre alternativ erbjuds: Alternativ 1 behåller ASSA 8765, men kräver mekanisk nyckel för regling (inte helt nyckelfri). Alternativ 2 använder dormakaba 1418 med automatisk låsning och regling — helt nyckelfri och kräver ingen installation. Alternativ 3 använder ASSA 2500 med manuell regling — helt nyckelfri men kräver slutblecksbyte. För helt nyckelfri lösning utan installation är dormakaba 1418 optimalt.

Fortsätt läsa →

Köpguide: Vilket kassaskåp ska jag välja?

För privat bruk finns i huvudsak tre kassaskåpstyper. Värdeskåp erbjuder det bästa skyddet mot både stöld och brand för föremål av mycket högt värde och finns i olika säkerhetsgrades från Grade I till V. Brand- och stöldskyddsskåp är en praktisk allround-lösning för föremål av normalt värde och passar bäst om hemmet redan är väl säkrat på annat sätt. Datamediaskåp är speciellt utformat för digitala lagringsmedia som hårddiskar och USB-minnen. Det finns stora prisskillnader mellan typerna. För företag finns flera olika kassaskåptstyper, beroende på användningsområde.

Fortsätt läsa →